EURÓPA ZAROBILA NA PREDAJI ZBRANÍ SAUDOM 55-KRÁT VIAC NEŽ DALA NA HUMANITÁRNU POMOC JEMENU

326
Milióny detí v Jemen trpia podvýživou, zdroj: flickr.com

Európsky zbrojársky sektor vďaka svojmu silnému vplyvu v najvyšších politických kruhoch zarobil od roku 2015 na predaji zbraní do Perzského Zálivu 86,7 miliárd dolárov.

Európske vlády a Európska únia verejne plačú nad “ľudskou tragédiou” a potrebou “životne dôležitej pomoci” vo vojne zmietanom Jemene.

Napriek tomu, že koalícia pod vedením Saudskej Arábie v posledných troch rokoch bombardovala najchudobnejšiu krajinu v regióne, EÚ a európske krajiny schválili, podľa údajov získaných Middle East Eye, predaj zbraní do Saudskej monarchie a do Spojených arabských emirátov za viac ako 86,7 miliárd amerických dolárov.

Faktom je, že poskytovanie zbraní konflikt len rozširuje a vedie k humanitárnym katastrofám, takže obchodovanie so zbraňami fakticky do veľkej miery poháňa potrebu humanitárnej pomoci.

Hodnota licencií na predaj zbraní, ktoré vydali európske krajiny v rokoch 2015 a 2016 – jediné roky, za ktoré sú údaje k dispozícii – predstavuje viac ako 55-násobok toho, čo EÚ a európske krajiny darovali dlhodobo finančne poddimenzovanému plánu humanitárnej pomoci OSN pre Jemen.

Medzitým, nezávislí výskumníci odhadujú, že vo vojne bolo zabitých viac ako 56 000 Jemencov spolu s upozornením OSN na bezprostredné nebezpečenstvo hladomoru, ktoré hrozí 14 miliónom Jemencov, teda polovicu celej populácie.

Mnoho vlád v priebehu vojny prisľúbilo, že zastavia alebo obmedzia predaj zbraní, ktoré sa používajú na zabíjanie Jemencov, no až zabitie saudského novinára Jamala Khashoggiho minulý mesiac prinieslo novú vlnu verejného tlaku k zastaveniu dohôd so saudskou monarchiou.

Lenže iba Nemecko a Nórsko pozastavili svoj predaj, a to len dovtedy, kým nebude vysvetlená vražda Khashoggiho, zatiaľ čo Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Španielsko jasne naznačili, že budú pokračovať v obchodovaní so Saudmi ako obvykle.

Odborníci tvrdia, že pokračovanie predaja zbraní, ktoré politici často odôvodňujú tvorbou pracovných miest, bezpečnostnou spoluprácou a obchodnými vzťahmi, len odhaľuje snahu oddeľovať činy západných vlád od jemenskej humanitárnej krízy.

Celé desaťročia prúdili do Zálivu zbrane za miliardy dolárov, ktoré sa tam hromaždili a na ktoré sa do značnej miery zabudlo, zatiaľ čo európske bankové účty rástli.

Ministri nemuseli využívať práve duševnú gymnastiku pre ospravedlnenie takýchto obchodov, keď tvrdili, že zbrane slúžia pre “obranné účely”. Alebo ako uviedol vo februári francúzsky minister obrany, že zbrane “by sa nemali používať”.

Už v 80. rokoch minulého storočia prebehla Al-Yamamah dohoda “ropa za zbrane” medzi Saudskou Arábiou a Margaret Thatcherovou, vďaka ktorej britský zbrojársky gigant BAE získal príjmy okolo 55 miliárd dolárov. Pripravované prešetrovanie dohody bolo v roku 2006 zastavené premiérom Tonym Blairom po nátlaku zo strany Saudskej Arábie.

Vývoz zbraní však inak prebiehal ľahko. Temné dohody síce existovali, no nikto nebol zabitý a nikto nepotreboval humanitárnu pomoc, hoc aj slepý musel vidieť domáci útlak a vedené proxy vojny.

No v prípade vojny v Jemene už nič z tohto neobstojí.

Od začiatku vojny v marci 2015 bolo zabitých viac ako 10 000 Jemencov – to je aspoň oficiálny údaj, ktorý sa napočudovanie za posledné dva roky nezmenil.

V správe, ktorá však bola zverejnená v októbri tohto roka, nezávislé skupiny pre výskum konfliktov Armed Conflict Location a Event Data Project odhadujú, že len od januára 2016 bolo zabitých 56 000 osôb, pričom tieto počty nezahŕňajú tých, ktorí zomreli na hlad a choroby, a podľa výskumníkov je pravdepodobné, že aj tieto čísla sú stále podhodnotené.

Rastúci počet zabitých a zmrzačených civilistov koaličnými silami, na svadbách, trhoch a školských autobusoch, viedol k zvýšenému tlaku na vlády, aby ospravedlnili predaj zbraní do Saudského kráľovstva a Spojených Arabských Emirátov.

Podľa dostupných údajov z rokov 2015 a 2016 o vývoze zbraní vyplýva, že takmer každá krajina EÚ predávala zbrane Saudskej Arábii a SAE. MIE zisti, že:

  • V roku 2015 schválilo 21 krajín EÚ povolenia na vývoz zbraní, od strelných zbraní až po bomby pre lietadlá a špecializované vojenské komponenty, v hodnote 25,3 miliárd dolárov do Saudskej Arábie a 11,4 miliárd dolárov do SAE, teda celkovo vo výške 36,7 miliárd dolárov. Z tohto celkového objemu bolo 14,4 miliárd dolárov za lietadlá, bomby a granáty, ktoré boli hlavnými príčinami úmrtí v civilných oblastiach.
  • V roku 2016 udelilo 17 krajín EÚ povolenie na predaj ešte viac zbraní v hodnote 18,3 miliárd dolárov do Saudskej Arábie a 31,7 miliárd dolárov SAE, v celkovej výške 50 miliárd dolárov.
  • Zatiaľ čo k roku 2017 nie sú k dispozícii údaje z celej EÚ, údaje poskytnuté jednotlivými krajinami naznačujú, že predaj zbraní prevažne pokračoval rovnakým tempom. V roku 2017 Spojené kráľovstvo a Nemecko vydali licencie na predaj zbraní do Saudskej Arábie a SAE vo výške 2,3 miliardy dolárov. Popri tom, ako tržby za zbrane pokračovali, zostal plán humanitárnej pomoci OSN pre Jemen podfinancovaný.
  • Celkovo od roku 2015 poskytla Európska únia a niektoré európske krajiny, podľa údajov OCHA OSN, prostriedky pre humanitárnu pomoc vo výške 1,56 miliardy. To zodpovedá 1,8 percentám schváleného európskeho predaja zbraní do Saudskej Arábie a SAE v rokoch 2015 a 2016.
  • Európska komisia, do ktorej prispievajú všetky štáty EÚ, poskytla Jemenu za posledné tri roky 507,2 milióna dolárov, čo je približne polovica z plánu OSN. To je ekvivalent 0,58 percenta z 86,7 miliárd dolárov získaných z predaja európskych zbraní v rokoch 2015 a 2016.
  • Počas rovnakého obdobia poskytlo Spojené kráľovstvo, podľa vládnych údajov 733,4 miliónov dolárov do humanitárnej pomoci pre Jemen. Z toho 636,9 milióna dolárov smerovalo do humanitárneho plánu OSN, čo zodpovedá 13,1 percentám zo schválených licencií Spojeného kráľovstva vo výške 4,85 miliárd dolárov za roky 2015 a 2016.
  • Francúzsko je najmenším celkovým darcom v porovnaní so schválenými licenciami na predaj zbraní a medzi rokmi 2015 až 2018 poskytlo pomoc vo výške 12,3 milióna dolárov, čo predstavuje iba 0,07 percenta zo schválených predajov zbraní v roku 2015 a 2016 vo výške 17,3 miliárd dolárov. Avšak odborníci tvrdia, že francúzske čísla z predaja môžu byť nafúknuté, nakoľko obsahujú aj zdroje z prebiehajúcich dohôd.
  • Štvrtý a piaty najväčší dodávatelia európskych zbraní, Španielsko a Taliansko, sú v oblasti humanitárnej pomoci naozaj skúpi, prispievajú totiž sumou predstavujúcou 0,26 percenta a 0,76 percenta ich schváleného predaja zbraní v roku 2015, resp. 2016.
  • Nemecko bolo pomerne veľkorysé, humanitárna pomoc vo výške 358 miliónov dolárov od roku 2015 do 2018 zodpovedá 29 percentám z licencií schválených v rokoch 2015 a 2016 vo výške 1,2 miliardy dolárov.
  • Švédsko, ktoré v rokoch 2015 a 2016 malo tržby vo výške 1,33 miliárd dolárov, poskytlo humanitárnu pomoc vo výške 105 miliónov dolárov v rokoch 2015 až 2018, to znamená 7,93 percent hodnoty schválených licencií.
  • Iba Írsko prekročilo príspevky na humanitárnu pomoc v porovnaní so schváleným predajom zbraní, pričom v roku 2015 to bolo 123% a v roku 2016 už nedošlo k žiadnemu vývozu zbraní.

Ako konflikt v Jemene pokračuje, plán humanitárnej reakcie OSN na rok 2018 je v súčasnosti podfinancovaný o 35%. Schodok vo výške 1,04 miliárd dolárov predstavuje len 1,1 percenta schválených európskych predajov zbraní do Saudskej Arábie a SAE, a to iba za roky 2015 a 2016.

Celý článok si môžete prečítať tu >>>