ODSTRKOVANIE RUSKA JE STRATEGICKOU CHYBOU EURÓPY, MYSLÍ SI MACRON

207
Vladimír Putin a Emanuel Macron na stretnutí krajín G20 v roku 2017, zdroj: Wikimedia Commons

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že je čas, aby sa Európa priblížila k Rusku – aby ho udržala na strane Západu, kontrolovala jeho globálne ambície a zabránila tomu, aby sa ocitla uprostred novej studenej vojny.

Macron priamo nepovedal, či chce zrušiť sankcie EÚ uvalené na Rusko kvôli anexii Krymu, ktorá je dôvodom napätia medzi Východom a Západom posledných päť rokov. Uviedol však, že nové sankcie „nie sú v našom záujme“.

V utorok po usporiadaní samitu G7 v rámci diplomatického prejavu Macron načrtol úlohu Francúzska ako „zmierujúcej sily“ medzi Ruskom a jeho súpermi, medzi USA a Iránom, medzi bohatými a chudobnými krajinami.

„Vytláčanie Ruska z Európy je hlboká strategická chyba,“ uviedol Macron. „Slabosti a omyly Európy“ doviedli Rusko k posilňovaniu spojenectva s Čínou a oživili jeho vplyv v Sýrii, Líbyi a v iných častiach Afriky.

„Nie je v našom záujme byť slabý a vinný, zabudnúť na všetky naše nezhody a znova sa objať,“ zdôraznil, ale trval na tom, že „Európsky kontinent nebude nikdy stabilný, nikdy nebude v bezpečí, ak neupokojíme a nevyčistíme naše vzťahy s Ruskom.“

Emmanuel Macron a ruský prezident Vladimir Putin sa stretli minulý týždeň a prisľúbili, že budú naďalej podporovať mierové rozhovory s Ukrajinou. Nezhodli sa však na iných otázkach, vrátane Sýrie a ruského zásahu proti opozičným protestom.

Macron sa snaží oživiť globálny vplyv Francúzska na viacerých frontoch, a to so zmiešaným úspechom.

Po prekvapujúcom pozvaní iránskeho ministra zahraničných vecí na samit skupiny G7 vo Francúzsku Macron v utorok uviedol, že jeho riskantný diplomatický manéver pomohol vytvoriť „možné podmienky užitočného stretnutia“.

Macron uznal, že jeho snahy priviesť Irán a USA za jeden stôl sú „krehké“, tvrdí však, že po desaťročiach konfliktu stále vidí „možnú cestu“ zblíženia.

V pondelok na stretnutí G7 vyjadril nádej, že by sa americký prezident Donald Trump a iránsky prezident Hassan Ruháni mohli stretnúť v priebehu niekoľkých nasledujúcich týždňov. Trump uviedol, že je tu „skutočne dobrá šanca“ aby sa tak stalo – Ruháni sa však v utorok vyjadril, že prezident USA musí najprv zrušiť sankcie uvalené na Teherán.

Brazília medzitým odmietla ponuku medzinárodnej pomoci v boji proti amazonským požiarom, ktorú Macron presadzoval na G7. Brazílsky prezident Jair Bolsonaro obvinil Francúzsko a ďalšie bohaté krajiny z toho, že s regiónom zaobchádzajú ako s „kolóniou“.

Macron označil túto interpretáciu za „chybu“. Povedal, že peniaze sú určené pre viaceré krajiny v regióne a sú znakom priateľstva – nie „agresie“. Podľa jeho slov peniaze nie sú určené iba Brazílii, ale deviatim krajinám Amazónie, vrátane Kolumbie a Bolívie. Aj Francúzsko sa považuje za amazonskú krajinu kvôli svojim zámorským regiónom Francúzska Guyana.

ZDROJmarketwatch.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.