Zelenskyj odmietol nemecký bezpečnostný návrh pred ruskou inváziou

109
Ilustračná fotografia - Bundestag

Berlín vyzýval Ukrajinu pred ruskou inváziou, aby sa vzdala snahy o členstvo v NATO a súhlasila s neutralitou krajiny.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj len niekoľko dní pred ruskou inváziou odmietol návrh nemeckého kancelára Olafa Scholza. Ponuka z 19. februára vyzývala Kyjev, aby sa vzdal svojich ašpirácií v NATO a vyhlásil v krajine neutralitu.

Zelenskyj vtedy bezpečnostný plán odmietol s tým, že ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi nemožno dôverovať, že dohodu dodrží. Podľa plánu Berlína by Putin a americký prezident Joe Biden podpísali dohodu a spoločne zaručili bezpečnosť Ukrajiny.

Wall Street Journal , ktorý o návrhu pôvodne informoval , uviedol, že Zelenskeho odmietnutie ponuky „vyvolalo obavy nemeckých predstaviteľov, že šance na mier zmiznú“.

Deň po stretnutí francúzsky prezident Emmanual Marcon apeloval na Bidena v telefonáte medzi svetovými lídrami, aby vyvinul ďalší tlak na diplomaciu. “Myslím, že posledný človek, ktorý by ešte mohol niečo urobiť, si ty Joe. Si pripravený stretnúť sa s Putinom?” povedal Macron Bidenovi. Zdá sa však, že Washington nemal o presadzovanie diplomacie záujem.

Zatiaľ čo úplné detaily nemeckej ponuky nie sú známe, zdá sa, že je podobná návrhom, ktoré sám Zelensky načrtol v posledných týždňoch. Najvyšší ukrajinský vyjednávač David Arakhamia uviedol, že Rusko “ústne” súhlasilo s viacerými postojmi Kyjeva. V nedeľu najvyšší ruský vyjednávač Vladimir Medinskij povedal, že obe strany nie sú dostatočne blízko k dohode na to, aby došlo k stretnutiu medzi Putinom a Zelenským. “Návrh dohody nie je pripravený na predloženie k stretnutiu lídrov,” povedal hlavný ruský vyjednávač .


Kyle Anzalone je názorový redaktor Antiwar.com, spravodajský redaktor Libertarian Institutea spolutvorca Conflicts of Interest.

ZDROJantiwar.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.