TURECKO POSIELA DO BOJOV V LÍBYI AJ TISÍCE ČLENOV ISLAMSKÉHO ŠTÁTU, NIEKTORÍ ŽOLDNIERI VYUŽÍVAJÚ MOŽNOSŤ A UTEKAJÚ DO EURÓPY

75
Ilustračná fotografia - turecký prezident Recep Erdogan, zdroj: flickr.com

Turecko okrem bojovníkov z militantných a teroristických skupín premiestnilo zo Sýrie do Líbye aj viac ako 2 500 tuniských členov Islamského štátu (ISIS, Daeš), tvrdí v novej správe Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), ktoré je najcitovanejším zdrojom západných médii o situácii v Sýrii.

“Na príkaz tureckej vlády presunula turecká spravodajská služba v posledných mesiacoch džihádistické skupiny a členov ISIS rôznych národností zo Sýrie do Líbye.” Podľa štatistík SOHR “turecká spravodajská služba presunula do Líbye viac ako 2 500 tuniských členov ISIS, z tisícov ďalších Tunisanov v službách ISIS, ktorí pôsobia v Sýrii,“ uvádza centrum.

Ankara po podpísaní dohody o vojenskej spolupráci s “Vládou národnej dohody” v Tripolise v novembri minulého roku, verbuje bojovníkov z rôznych militantných skupín a teroristických frakcií v Sýrii a po krátkom výcviku na území Turecka presúva na územie Líbye, aby sa pripojili k vojenským operáciám proti Líbyjskej národnej armáda (LNA), ktorej velí poľný generál Haftar. Ten má pod kontrolou väčšiu časť územia Líbye a podporu Egypta, Ruska, Spojených arabských Emirátov a donedávna aj Francúzska.

Výsluch zajatých sýrskych žoldnierov v Líbyii. Niektorí sa priznali, že patria k teroristickej skupine Džabat al-Nusra, dnes Hajat Tahrir al Šám (al-Kájda v Sýrii)

Žoldnieri dostávajú mesačný plat 2000 až 2 500 dolárov, no viacero bojovníkov, ktorých zajala LNA sa sťažovalo na nedôveryhodnosť Turecka, nepravidelné platby, ako aj “náročné podmienky”. Zajatí bojovníci tiež prezradili, že Turecko využíva na presun bojovníkov civilné dopravné lietadlá. Turecko spočiatku sľubovalo militantom po šiestich mesiacov bojov aj turecké občianstvo a v prípade, ak bol bojovník zabitý, tak toto občianstvo mali získať jeho rodinní príslušníci. Navrátilci a pozostalí však zistili, že išlo o lži.

Podľa SOHR sa celkový počet žoldnierov, ktorí prišli do Líbye v súčasnosti zvýšil na 16 000, vrátane 340 detí mladších ako 18 rokov. Ako sa ďalej uvádza v správe, asi 5 600 žoldnierov sa “už vrátilo do Sýrie po uplynutí doby kontraktu a po vyplatení odmeny. Medzitým Turecko stále naberá ďalších žoldnierov, ktorých privádzajú na turecké územie, aby sa podrobili vojenskému výcviku.”

Nie všetci militanti prevážaní Tureckom však v Líbyi aj bojujú, či smerujú späť do Sýrie. Ako informovala SOHR už vo februári tohto roku, stovky bojovníkov využilo neprehľadnú situáciu a utieklo z Líbye do Európy.

“Počet sýrskych bojovníkov, ktorí utekajú z Líbye do Európy, neustále stúpa. Spoľahlivé zdroje informovali sýrske observatórium, že za posledných niekoľko hodín pricestovalo do Talianska takmer 40 bojovníkov al-Hamzatu a ďalších frakcií, čím sa počet sýrskych bojovníkov, ktorí utiekli z Líbye do Európy, zvýšil na takmer 200,” uvádza sa v správe SOHR.

Počet zahraničných militantov a medzi nimi aj členov ISIS, ktorí sa týmto spôsobom dostali do Európy ako utečenci, však môže byť omnoho vyšší. Koncom apríla už LNA a SOHR informovala, že “takmer 2 000 sýrskych militantov podporovaných Tureckom, ktorí boli prepravení do Líbye za posledných päť mesiacov, utieklo zo severoafrického štátu do Európy.”

ZDROJSOHR
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.