Pred šiestimi rokmi 19. októbra 2014 bola novinárka a vojnová

38

Pred šiestimi rokmi 19. októbra 2014 bola novinárka a vojnová korešpondentka Serena Shim zabitá pri autonehode na juhu Turecka pri natáčaní svojej reportáže. Smrteľná autonehoda prišla len dva dni po tom, čo informovala o skutočnosti, že ju turecká spravodajská služba (MIT) obvinila zo “špionáže” a vyjadrila obavy o svoju bezpečnosť. “Trochu sa obávam, pretože Turecko bolo Reportérmi bez hraníc označené za najväčšie väzenie pre novinárov … takže som vystrašená z toho, čo by proti mne mohli použiť” uviedla.

Shim bola americká reportérka s libanonskými koreňmi pracujúca pre iránsky kanál Press TV. Medzi iným pôsobila počas vojny v severnej Sýrii a spravodajsky pokrývala napríklad bitku o mesto Kobane. Známou sa stala hlavne jej investigatívna reportáž, v ktorej sa jej podarilo odhaliť pašovanie radikálov Islamského štátu (Daeš) z Turecka do Sýrie využitím humanitárnych vozidiel, z ktorých niektoré mali aj symboly Svetovej potravinovej organizácie. Týždeň pred smrťou zverejnila tiež reportáž o obchode so sýrskou ropou medzi Daešom a tureckou vládou.

Len 29-ročná matka dvoch detí zomrela na diaľnici pri zrážke osobného automobilu s nákladným autom. Turecké orgány najprv obvinili z nehody vodiča premiešavača, neskôr kameramanku a sesternicu obete, ktorá šoférovala. Turecké orgány taktiež najprv tvrdili, že umrela priamo na mieste, neskôr rodine tvrdili, že jej v nemocnici zlyhalo srdce. Americká vláda ignorovala opakované výzvy jej rodiny na prešetrenie okolností úmrtia. Serena Shim je pochovaná v Bejrúte.

Zdroj: https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.