Pred šiestimi rokmi 19. októbra 2014 bola novinárka a vojnová

8

Pred šiestimi rokmi 19. októbra 2014 bola novinárka a vojnová korešpondentka Serena Shim zabitá pri autonehode na juhu Turecka pri natáčaní svojej reportáže. Smrteľná autonehoda prišla len dva dni po tom, čo informovala o skutočnosti, že ju turecká spravodajská služba (MIT) obvinila zo “špionáže” a vyjadrila obavy o svoju bezpečnosť. “Trochu sa obávam, pretože Turecko bolo Reportérmi bez hraníc označené za najväčšie väzenie pre novinárov … takže som vystrašená z toho, čo by proti mne mohli použiť” uviedla.

Shim bola americká reportérka s libanonskými koreňmi pracujúca pre iránsky kanál Press TV. Medzi iným pôsobila počas vojny v severnej Sýrii a spravodajsky pokrývala napríklad bitku o mesto Kobane. Známou sa stala hlavne jej investigatívna reportáž, v ktorej sa jej podarilo odhaliť pašovanie radikálov Islamského štátu (Daeš) z Turecka do Sýrie využitím humanitárnych vozidiel, z ktorých niektoré mali aj symboly Svetovej potravinovej organizácie. Týždeň pred smrťou zverejnila tiež reportáž o obchode so sýrskou ropou medzi Daešom a tureckou vládou.

Len 29-ročná matka dvoch detí zomrela na diaľnici pri zrážke osobného automobilu s nákladným autom. Turecké orgány najprv obvinili z nehody vodiča premiešavača, neskôr kameramanku a sesternicu obete, ktorá šoférovala. Turecké orgány taktiež najprv tvrdili, že umrela priamo na mieste, neskôr rodine tvrdili, že jej v nemocnici zlyhalo srdce. Americká vláda ignorovala opakované výzvy jej rodiny na prešetrenie okolností úmrtia. Serena Shim je pochovaná v Bejrúte.

Zdroj: https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

https://www.theguardian.com/media/greenslade/2014/oct/20/journalist-safety-turkey

MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.