HROMADNÁ VRAŽDA SÝRSKYCH VOJAKOV AKO NÁSLEDOK AMERICKEJ ODPLATY

2615
Ilustračná fotografia - anonymný sýrsky vojak, zdroj: facebook

Koalícia pod vedením USA uskutočnila niekoľko útokov na sýrske sily ako odvetu za to, čo nazvali “nevyprovokovaným” útokom na tzv. Sýrske demokratické sily (SDF) a zahraničných vojenských “poradcov”. Obeťami útokov bude pravdepodobne viac ako 100 príslušníkov sýrskych síl, ktorí v oblasti bojovali proti teroristickej organizácii Daeš (ISIL).

Koalícia pod vedením USA tiež zdôraznila svoje “nediskutovateľné právo konať v sebaobrane”, keďže americkí personál je na sýrskej pôde “partnerom” a poradcom.

Hoci nie sú prístupné oficiálne informácie o obetiach, americký predstaviteľ, ktorý hovoril pod podmienkou anonymity, uviedol pre agentúr Reuters, že koalícia vykonala masívny útok na pro-vládnych bojovníkov “vyzbrojených po zubami tankmi a delostrelectvom”, s tým, že v útvare, zloženom z približne 500 príslušníkov sýrskych síl, bolo viac ako 100 bojovníkov zabitých.

Útok sa odohral asi osem kilometrov východne od rieky Eufrat, v deeskalačnej zóne. Sýrske sily tu pôsobia po tom, čo dobili posledné základne teroristov Daešu (ISIL) a provinciu Deir Ezzor “čistili” od zvyškov teroristickej organizácie.

Washington zostáva presvedčenie, že koaličné sily a ich “partneri” môžu operovať na východ od Eufratu, zatiaľ čo sýrske sily by mali zostať na západ od imaginárnej demarkačnej línie.

Damašk však opakovane uviedol, že americká koaličná prítomnosť na jeho pôde je činom agresie a je porušovaním suverenity krajiny. Ruské a sýrske sily sú jediné, ktoré môžu oficiálne pôsobiť v Sýrii. Sýrska vláda opakovane požiadala Organizáciu Spojených národov, aby naliehala na Spojené štáty, aby odišli, a to najmä po porážke teroristickej skupiny Daeš. Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson však namiesto toho sľúbil, že americké jednotky zostanú v Sýrii na neobmedzené obdobie, aby sa postavili proti sýrskemu prezidentovi Basharovi Assadovi a vplyvu Iránu v regióne.

Koalícia pod vedením USA takisto iniciovala vytvorenie tzv. hraničných síl s kapacitou 30 000 osôb, aby zabezpečila kontrolu nad územím, ktoré si privlastnili ich “partneri” v Sýrii. Vzhľadom na to, že táto sila zahŕňala alianciu SDF ovládanú Kurdmi, vyvolala táto myšlienka silné reakcie z Turecka, ktoré iniciovalo operáciu “Olivová ratolesť” s cieľom zabezpečiť v Sýrii “bezpečnú zónu”.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vo štvrtok uviedol, že Washington sa odklonil od svojho verejne stanoveného cieľa bojovať proti Daešu (ISIL) a je pripravený rozdeliť Sýriu. “Je veľmi pravdepodobné, že Američania začali s rozdeľovaním krajiny. Práve sa zriekli uistení, ktoré nám dávali, že jediným cieľom ich prítomnosti v Sýrii – bez pozvania legitímnej vlády – bolo poraziť ISIL, ” povedal Lavrov.

“Teraz hovoria, že táto prítomnosť bude pokračovať, kým nebudú presvedčení, že v Sýrii sa začal proces politickej stabilizácie, ktorý povedie k zmene režimu,” povedal minister na konferencii v Soči a varoval: “Skutočnosť, že sa Spojené štáty snažia o priazeň rôznych skupín v sýrskej spoločnosti, ktoré odporujú vláde aj so zbraňou v ruke, vedie k veľmi nebezpečným následkom.”

ZDROJhttps://www.rt.com/news/418164-coalition-airstrikes-syrian-forces/
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.