Pred piatimi rokmi 17.10.2015 bola na istanbulskom letisku nájdená mŕ

1

Pred piatimi rokmi 17.10.2015 bola na istanbulskom letisku nájdená mŕtva britská novinárka a aktivistka Jacqueline (Jacky) Suttonová. Turecké letisko Atatürk bolo tranzitným bodom na jej ceste z Londýna do Arbilu v irackom Kurdistane, kde pracovala ako šéfka londýnskeho Inštitútu pre vojnové a mierové správy (IWPR).
50-ročná Suttonová žijúca v Austrálii bola bývalou skúsenou novinárkou a korešpondentkou BBC, ktorá pôsobila v krajinách ako Irak, Afganistan, Irán, Eritrea, Gaza či západná Afrika, pričom v Iraku pôsobila posledných 10 rokov, kde sa venovala reportovaniu príbehov najrôznejších etník a náboženských skupín žijúcich v Iraku a tiež ochrane práv žien. Suttonová bola tvrdou odporkyňou vojny v Iraku a na vlastné oči videla nezmyselnosť a utrpenie spôsobené americkou a britskou inváziou do regiónu.
Suttonová sa krátko pred svojou smrťou stala šéfkou IWPR v Iraku, získala miliónový grant pre projekt na potlačenie islamského extrémizmu na sociálnych sieťach (vtedy bujnejúci Islamský štát, Daeš) a finišovala svoju dizertačnú prácu (pracovala tiež v Centre pre arabské a islamské štúdie ANU) o úlohe žien v médiách.
Turecké vyšetrovanie jej náhlej smrti sa ukončilo vysvetlením, že potom ako Suttonová zaspala svoj let a zistila, že na ten ďalší potrebuje novú letenku, na ktorý podľa personálu letiska údajne nemala peniaze, na čo sa rozplakala, odišla na toalety a obesila sa. Kým jej rodina predložené dôkazy tureckých vyšetrovateľov a vysvetlenie smrti so smútkom prijala (vysvetľujúc si to skratovou situáciou, nie plánovaným zámerom), jej priatelia a kolegovia z rôznych humanitárnych organizácií a novinárskeho prostredia označili samovraždu (na ktorú nemala podľa nich žiaden dôvod, vedenie IWPR sa vyjadrilo, že letenku a ubytovanie by jej bez problémov zaplatilo) za “nemožnú”. Londýnsky vyšetrovať sa so záverom tureckých kolegov, že Suttonová konala sama, stotožnil, no priznal, že “neexistuje vysvetlenie alebo dôvod” jej konania.

Zdroj:
https://www.smh.com.au/lifestyle/what-happened-to-jacky-sutton-20151116-gl002b.html

https://www.smh.com.au/lifestyle/what-happened-to-jacky-sutton-20151116-gl002b.html

https://www.smh.com.au/lifestyle/what-happened-to-jacky-sutton-20151116-gl002b.html

https://www.smh.com.au/lifestyle/what-happened-to-jacky-sutton-20151116-gl002b.html

  • KĽÚČOVÉ SLOVÁ
  • rip
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.