VENEZUELA : NEÚSPEŠNÝ PREVRAT (ANG, 2019)

  241

  Britský novinár a producent Ahmed Kaballo natočil a na YouTube odvysielal dokument Venezuela: Neúspešný prevrat, ktorý zobrazuje pokus o prevrat na začiatku roku 2019 a analyzuje skreslený obraz o situácii v krajine, ktorý svetu ponúkajú západné médiá, ako aj naratívy o “humanitárnej kríze”, “represívnom štáte” či “diktatúre”.

  Strednodobý dokumentárny film zobrazuje Venezuelčanov v situácii nestability a násilia a otvorene pomenúva problematické stránky vlády Nicolasa Madura, vrátane korupcie a jednostranne zameranej ekonomiky závislej na rope, no rovnako pripomína ekonomické sankcie uvalené Spojené štátmi, ktoré situáciu v krajine ešte viac zhoršili a vyhrotili.

  Kaballo, ktorý prišiel do Venezuely 8. februára a zostal v krajine natáčať prebiehajúce udalosti šesť a pol týždňa, vedie v dokumente rozhovory s niekoľkými populárnymi aktivistami, ministrom zahraničných vecí Jorge Arreazom a navštevuje rôzne oblasti Caracasu, ako aj pohraničné oblasti s Kolumbiou. Tu sa stáva svedkom násilných stretov medzi bezpečnostnými zložkami a opozičnými demonštrantmi pri snahe dostať do krajiny humanitárne zásoby z USA, ktoré dáva do kontrastu s mnohomiliardovými stratami, ktoré  Venezuele spôsobila americká hospodárska blokáda.

  Jedným z bodov, ktorým sa dokument venuje, je aj násilie páchané na ľuďoch identifikovaných s chávizmom, ktoré opisuje ako fundamentálne rasistické a rozpráva príbeh vraždy Orlanda Figueru.

  Kaballo okrem provládnych demonštrácií nakrúcal aj opozičné mobilizácie. “Nikdy v mojom živote som nebol na proteste ako je tento, kde ľudia urážajú prezidenta a aktívne volajú po vojenskom zásahu Spojených štátov,” komentuje novinár svoju prítomnosť na jednom z nich. Pripomína, že v čase, keď sa líder demonštrácií a prevratu Juan Guaidó sám prehlásil za hlavu krajiny, kvôli údajnej nelegitímnosti víťaza prezidentských volieb Madura, nepoznalo ho asi 81% Venezuelčanov.

  Novinár taktiež robí geopolitické turné po krajinách, ktoré zvolenú vládu Nicolasa Madura a suverenitu Venezuely stále podporujú a objasňuje politický tlak, ktorý Spojené štáty využívajú na presadzovanie svojich záujmov v ovplyvňovaní krajín na celom svete.

  „Počas svojho pobytu vo Venezuele som sa stretol s mnohými ľuďmi, ktorí bojujú proti tvrdým hospodárskym sankciám, čo je čin, ktorý OSN formálne odsudzuje (a niektorí ho otvorene pomenúvajú ako akt vojny). Stretol som mnoho ľudí kritických voči vláde a veľa ľudí, ktorí vládu podporujú, no predovšetkým sme boli svedkami bežných ľudí, ktorí žijú normálny život s hlbokým zmyslom pre komunitu, čo je v kontraste s tým, ako západné médiá zobrazujú Venezuelu,“ hovorí Kaballo na záver.

  ROZHĽADY
  Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.