OSN OFICIÁLNE ŽIADA IZRAEL, ABY OPUSTIL ANEKTOVANÉ GOLANSKÉ VÝŠINY

249
Ilustračná fotografia izraelskej hranice na Golanských výšinách, foto David L, zdroj Pixabay

Valné zhromaždenie OSN včera (4.12.2019) oficiálne požiadalo Izrael, aby opustil okupované sýrske Golanské výšiny.

Žiadosť bola vznesená po tom, ako 91 členských štátov OSN hlasovalo za prijatie rezolúcie, 9 bolo proti a 65 sa zdržalo hlasovania.

Rezolúcia stanovuje, že Izrael má opustiť celé sýrske Golanské výšiny okupované od júna 1967, pričom uvádza, že ide o implementáciu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.

V súvislosti s rozhodnutím Izraela anektovať Golanské výšiny prijaté 4. decembra 1981, OSN vyhlásila, že je „nulové a neplatné“.

15. novembra 2018 Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu, v ktorej žiadalo Izrael, aby prestal využívať prírodné zdroje na palestínskych územiach vrátane okupovaného východného Jeruzalema, ako aj v sýrskych Golanských výšinách.

V marci tohto roku USA oznámili, že nastal čas na podporu izraelskej suverenity nad Golanskými výšinami.

*Trump 25. marca 2019 podpísal pri príležitosti návštevy izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vo Washingtone a v čase každoročnej konferencie AIPAC, deklaráciu, ktorou USA ako prvá krajina na svete, uznáva izraelskú suverenitu nad sýrskym okupovaným územím, v priamom rozpore s medzinárodným právom a prijatými rezolúciami OSN.

VÝSMECH MEDZINÁRODNÉMU PRÁVU A OVPLYVŇOVANIE VOLIEB V IZRAELI. USA UZNALI IZRAELSKÚ SUVERENITU NAD ANEKTOVANÝMI SÝRSKYMI GOLANSKÝMI VÝŠINAMI.

ZDROJmiddleeastmonitor.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.