PROMINENTNÝ IRÁNSKY VEDEC JE UŽ PIATOU OBEŤOU Z POMEDZI JADROVÝCH EXPERTOV ZA POSLEDNÝCH 10 ROKOV

17
Mohsen Fakhrizadeh, zdroj: wikipedia.com

Zavraždenie najvyššieho iránskeho jadrového vedca Mohsena Fakhrizadeha, ktorý sa stal v piatok obeťou atentátu neďaleko Teheránu, je vážnym, no zďaleka nie prvým útokom na Irán a jeho jadrový program. Atentát na prominentného vedca je však závažnejší z toho dôvodu, že (krehká) jadrová dohoda medzi svetovými mocnosťami (mimo USA) a Iránom je stále v platnosti a dodržiavanie mierového využitia jadrového programu monitorujú medzinárodní pozorovatelia.

V roku 2010 bol Masoud Ali Mohammadi, expert na časticovú fyziku, usmrtený bombou na diaľkové ovládanie pripútanou k motocyklu, keď opúšťal svoj dom v Teheráne.

Neskôr toho roku bol podobným spôsobom zabitý ďalší jadrový vedec Majid Shahriar, keď mu útočnícii za jazdy nalepili bombu na auto.

Fereidoon Abbasi Davani, vtedajší iránsky atómový šéf, prežil v ten istý deň ďalši pokus o atentát.

V roku 2011 bol akademik Darioush Rezaeinejad zastrelený ozbrojencami na motorkách.

O rok neskôr bol opäť použitím magnetickej bomby pripevnenej na auto zavraždený Mostafa Ahmadi Roshan, zástupca vedúceho v zariadení na obohacovanie uránu v Natanze.

Všetky tieto atentáty pripisuje Teherán Izraelu, pričom vykonávateľmi mali byť agenti Mossadu, resp. teroristické skupiny tzv. Iránski ľudoví mudžahedíni (MEK), ktorých izraelská spravodajská služba k atentátom využíva. Zahraničné spravodajské služby spojitosť Izraela taktiež potvrdzujú a ani samotný židovský štát svoju úlohu v atentátoch nikdy nepoprel.

Predstavitelia Izraela sa opakovane vyjadrili, že nebudú tolerovať Irán vyzbrojený nukleárnymi zbraňami, napriek tomu, že práve Izrael je jediným štátom Blízkeho východu, ktorý jadrové zbrane vlastní a tie sú navyše mimo kontrolu medzinárodných orgánov a taktiež nepodpísal dohodu o ich nešírení. Podľa viacerých analytikov stojí práve Izrael za rozhodnutím Donalda Trumpa odstúpiť o jadrovej dohody s Iránom, uvaliť nové sankcie či zavraždiť generála Sulejmániho.

MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.