BIDENOVA VLÁDA SCHVAĽUJE PREDAJ ZBRANÍ DO IZRAELA ZA 735 MILIÓNOV DOLÁROV

47
Joe Biden na stretnutí s izraelským premiérom Netanjahuom ešte ako viceprezident v roku 2014, zdroj: Wikimedia Commons

Bidenova vláda schválila predaj presne navádzaných zbraní v hodnote 735 miliónov dolárov do Izraela, informoval v pondelok denník The Washington Post.

Ohlásený predaj, o ktorom bol Kongres oficiálne informovaný 5. mája, znepokojuje niektorých demokratov kongresu, ktorí tlačili na administratívu, aby obmedzila vojenskú podporu izraelskej vláde tvárou v tvár silnejúcemu útoku na Gazu.

Väčšinu možného predaja predstavuje “Joint Direct Attack Munitions” vyrobená spoločnosťou Boeing, čo je zariadenie, ktoré umožňuje premenu neriadených bômb zhodených z lietadla na riadené strely.

Hovorca ministerstva zahraničia predaj nepotvrdil s upozornením, že ministerstvo je podľa federálneho zákona obmedzené „od verejného komentovania alebo potvrdzovania podrobností o licenčných činnostiach týkajúcich sa priameho komerčného predaja obranných tovarov alebo služieb určených na vývoz“.

Dodal, že agentúra je „hlboko znepokojená súčasným násilím a pracuje na dosiahnutí udržateľného upokojenia“.

Od času formálneho oznámenia Kongresu majú zákonodarcovia 15 dní na to, aby protestovali proti predaju, ktorý bol schválený päť dní pred tým, ako Hamas, militantná skupina, ktorá kontroluje pásmo Gazy, začala strieľať rakety do Izraela v reakcii na útoky izraelskej polície v mešite Al-Aksá, v jednom z najposvätnejších miest islamu.

Konflikt ešte prehĺbilo blížiace sa pojednávanie Najvyššieho súdu o príkaze na vysťahovanie v prevažne palestínskej štvrti v Jeruzaleme.

Odpoveďou na paľbu rakiet, ktorá sa začala 10. mája, boli izraelské nálety, pri ktorých zahynulo takmer 200 Palestínčanov, vrátane viac ako 50 detí, a zrovnali so zemou niekoľko budov mesta Gaza, vrátane budovy, v ktorej pôsobili aj zamestnanci spravodajskej agentúry Associated Press a Al-Jazeera.

Kríza, ktorá je trvá už druhý týždeň, je najhoršou medzi oboma stranami od roku 2014 a národy na celom svete požadujú okamžité zastavenie paľby.

Izraelský predseda vlády Benjamin Netanjahu však tento víkend signalizoval, že útoky a vojenské akcie Izraela okamžite neprestanú.

Bidenova vláda medzitým trvá na tom, že Izrael má právo brániť sa proti Hamasu, a nijako nenaznačila, že by obmedzila alebo stanovila podmienky pre poskytovanie vojenskej pomoci vo výške 3,8 miliárd dolárov, ktorú každoročne poskytuje vláda USA Izraelu.

Skupina progresívnych demokratov však dúfa, že vyvinie tlak na administratívu, aby sa tak stalo, a to s novými právnymi predpismi vypracovanými kongresmankou Betty McCollu, ktorých cieľom je zvýšiť dohľad nad tým, ako Izrael využíva vojenskú pomoc.

ZDROJThe Hill
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.