PERUÁNSKA PREVRATOVÁ VLÁDA OTVÁRA DVERE AMERICKEJ INTERVENCII

12
Pamätník a demonštrácia na peruánskom Plaza Manco Capac po policajnej masakre v Ayacucho, zdroj: Wikimedia Commons

Kritici zasahovania USA do Latinskej Ameriky a Karibiku si možno čoskoro uvedomia, ak to tak teraz nie je, že Peru má presvedčivý nárok na ich pozornosť. Zdá sa, že masívny ľudový odpor, ktorý sa objavil uprostred politickej krízy, pretrvá aj do budúcnosti. Medzitým reakčná politická trieda tvrdohlavo bráni svoje privilégiá a vláda USA je pripravená.

Táto nová mobilizácia peruánskej dlhodobo utláčanej väčšinovej populácie sa spočiatku prejavila ako sila stojaca za prekvapivým víťazstvom ľavicového prezidentského kandidáta Pedra Castilla 6. júna 2021 v druhom kole volieb. Opäť explodovala po prevrate, ktorý 7. decembra 2022 odstránil Castilla z úradu.

Politicky neskúsený Castillo, učiteľ základnej školy a vedúci odborových zväzov učiteľov na vidieku na severe Peru, podporoval program odporu voči peruánskej skorumpovanej a oligarchickej elite a zahraničným vykorisťovateľom. Castillo začal svoju prezidentskú kampaň v roku 2020 predtým, ako sa pripojil k politickej strane. Pripojil sa nakoniec k marxisticky orientovanej strane Peru Libre ( Slobodné Peru ), ktorá ho počas jeho prezidentovania opustila.

Castillo bol prvým ľavičiarom, ktorý bol zvolený za prezidenta Peru. Kandidátom, ktorého porazil, bola Keiko Fujimori, nositeľka zástav peruánskych oligarchov a militaristov a dcéra diktátora a bývalého prezidenta Alberta Fujimoriho.

Castillovo nútené odvolanie z úradu vyvolalo masívny odpor ľudu. Odvtedy malí farmári, domorodé komunity, spoločenské organizácie, študenti a odbory držali národný štrajk. Štrajkujúci, ktorí sa najprv sústredili v južných provinciách Peru a neskôr sa rozšírili do severných oblastí, blokujú diaľnice, ulice miest a prístup k vládnym úradom a letiskám.

Demonštranti 19. januára na svojom „Pochode zo štyroch rohov“ obsadili Limu, čo nazvali „Dobytie Limy“. Zaplnili ulice a námestia, pochodovali a sťažili prístup k vládnym úradom. Hovoria, že tam zostanú. Obyvatelia Limy a sociálne hnutia ich zásobujú potravinami a s pomocou škôl a univerzít im poskytli prístrešie.

Antropológ Elmer Torrejón Pizarro z amazonského Peru tiež pochodoval 19. januára. Píše: „Vedľa seba som nevidel žiadnych zločincov, tým menej teroristov. Pozoroval som mladých vysokoškolákov a väčšinou roľníkov, ženy a mužov z juhu. Videl som ich tváre, zvraštené bolesťou života a smrti. Boli vedľa mňa, ich tváre boli tvrdé a spálené údermi života, z Peru. Boli to tváre vyjadrujúce generačnú hybernáciu krajiny, ktorá ako štát zlyhala.“

Demonštranti požadujú:

  • rezignáciu de facto prezidentky Dina Boluarte,
  • oslobodenie uväzneného Pedra Castilla,
  • a odvolanie kongresu ovládaného pravicovými a centristickými politickými činiteľmi.

Chcú nové voľby v roku 2023 a ľudové referendum o ustanovení ústavodarného zhromaždenia. Rovnako ako Castillo chcú novú Ústavu.

Ľavicovo orientované spravodajské zdroje neinformovali o reakciách peruánskych ľavicových politických strán na štrajk. Niekoľko webových stránok týchto strán, ktoré sú prístupné, informuje málo. Komunistická strana Peru Patria Roja, ako výnimka, 16. januára odsúdila prevratovú vládu ako diktatúru, vyzvala na prechodnú vládu a vyjadrila podporu vyššie uvedeným požiadavkám.

Ľudový odpor je jedným z aspektov tejto krízovej situácie. Druhou je politická represia. Polícia a armáda už niekoľko týždňov napádajú demonštrantov po celej krajine smrtiacou silou. Zabili už viac ako 60 z nich, stovky zranili a stovky ďalších uväznili.

V Lime bolo 21. januára v uliciach takmer 12 000 policajtov, ktorí blokovali demonštrácie a obťažovali obyvateľov a študentov; ďalších 14 000 bolo inak zapojených. Polícia v ten deň porušila zákon o autonómii univerzít a vstúpila na Univerzitu San Marcos, kde zatkla štrajkujúcich, ktorí sa tam ukrývali, i študentov, celkovo viac ako 200 ľudí.

Bezpečnostné sily a ich manipulátori sú dedičmi utláčateľov, ktorí od španielskej kolonizácie opakovane prenasledujú masy chudobných, väčšinou pôvodných Peruáncov. Peru zažilo v 20. storočí tri dlhotrvajúce vojenské diktatúry.

Pri vysporiadaní sa s Castillom a hrozby, ktorú predstavoval, sa sily reakcie obrátili na mäkšie metódy. Tie sa sústredili na manévrovanie Kongresu zameraného na obťažovanie Castillových ministrov a blokovanie programu jeho vlády.

“Nakoniec peruánsky kongres požadoval, aby Castillo odstúpil, a prezidenta sa okamžite zmocnili vojaci. Bol obvinený zo „vzbury a sprisahania“ a vo väzení zostane najmenej 18 mesiacov. Je držaný v izolácii.

V rozhovore Wilfredo Robles Rivera, právnik zosadeného prezidenta, hovoril o „parlamentnom prevrate, pomalom prevrate, dlhotrvajúcom prevrate organizovanom na niekoľkých frontoch“. Vysvetľuje, že „To bola stratégia, ktorá začala ešte predtým, ako prezident Castillo nastúpil do úradu. Pravica tlačila na volebných úradníkov, aby uznali volebný podvod. Preto volebný prevrat. Skutočný parlamentný prevrat sa začal, keď sa Castillo stal prezidentom.”

Nakoniec je tu jeden aspekt rastúcej krízy v Peru, ktorý sa týka Severoameričanov: intervencia USA je možná.

Generálka Laura Richardson, vedúca južného veliteľstva USA, mala 19. januára prejav v Atlantic Council. V súvislosti s Latinskou Amerikou spomenula „vzácne nerastné bohatsvo“, „lítiový trojuholník – Argentínu, Bolíviu, Čile, “najväčšie zásoby ropy [a] ľahkej sladkej ropy objavené pri Guyane”, venezuelskú “ropu, meď, zlato” a “31 % svetovej sladkej vody v tomto regióne”. Záverom je: „Na tomto regióne záleží. Má veľa spoločného s našou národnou bezpečnosťou. A musíme vylepšiť našu hru.”

18. januára de facto prezidentka Dina Boluarte a jej Rada ministrov informovali peruánsky kongres, že predkladajú na schválenie návrh legislatívneho uznesenia, v ktorom sa v skutočnosti uvádza, že Kongres „povolí vstup námorných jednotiek a zahraničného vojenského personálu so zbraňami“ do Peru.

Kto iný ako americké jednotky a vojenská mašinéria budú prví v poradí? Americká armáda už pozná nasadenie v Peru. A deň pred Castillovým odvolaním z úradu bola americká veľvyslankyňa Lisa Kenna, veteránka CIA, v kancelárii peruánskeho ministra obrany.

Kenna sa 18. januára tiež radila s peruánskym ministrom energetiky a baníctva a jeho spolupracovníkmi. Novinár Ben Norton potvrdzuje, že minister na Twitteri písal o „inštitučnom dialógu na vysokej úrovni v ten deň medzi Peru a Spojenými štátmi“. Minister vyjadril potešenie nad „podporou severoamerickej vlády v otázkach ťažobnej energetiky“ a spomenul, že zemný plyn a energetika je priorita jeho vlády.

V súčasnosti všetok skvapalnený zemný plyn vyrobený v Peru smeruje do Európy. Dodávky plynu sú tam neisté kvôli protiruským sankciám. Už počuť americký potlesk … “

Autor: WT Whitney Jr. je politický novinár, ktorý sa zameriava na Latinskú Ameriku, zdravotnú starostlivosť a boj proti rasizmu. Kubánsky solidárny aktivista, predtým pracoval ako detský lekár, žije na vidieku v Maine.

Zdroj: https://www.peoplesworld.org/article/peru-coup-government-opens-the-door-for-entry-of-u-s-troops/

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.