DIALNICA SMRTI – MASAKER BEZ DÔSLEDKOV

4228
Dialnica smrti, zdroj: flickr.com

V noci z 26. na 27. februára 1991, teda presne pred 25 rokmi, americké jednotky zaútočili na konvoj ustupujúcich irackých vojakov a civilistov. Výjav skazy sa stal jedným zo symbolov krátkej, no za to brutálnej vojny v Perzskom zálive.

Invázia irackých síl do Kuvajtu v lete 1990 dala do pohybu vojenský kolos – Spojené štáty americké, ktoré sa do konfliktu zapojili koncom roku. Samotné ťaženie proti Husajnovi, dovtedajšiemu americkému spojencovi proti Iránu, bolo od počiatku politicky neprehľadné a manipulované. Ako sa neskôr ukázalo, svedectvá o irackých zločinoch v Kuvajte, ktoré mali nakloniť verejnú mienku v USA i v celom svete v prospech zapojenia sa do konfliktu, boli vyfabrikované americkými spravodajskými zložkami. Napriek tomu, Američania so spojencami spustili 17. januára 1991 operáciu Púštna búrka a v priebehu niekoľkých dní boli inak početné iracké sily rozmetané.

Keď sa iracké sily rozhodli opustiť hlavné kuvajtské mesto, americké velenie usúdilo, že ustupujúca kolóna je legitímnym vojenským cieľom, nakoľko Irak oficiálne nekapituloval. Asi 60 kilometrový úsek dialnice č.80 medzi kuvajtským hlavným mestom a irackým mestom Basra, po ktorom sa presúvali členovia irackých ozbrojených síl a ich rodiny, zasypávalo niekoľko hodín svojimi raketami a bombami americké letectvo, dielo skazy dokončilo delostrelectvo a bojové vrtulníky Apache.

Oficiálne informácie spočiatku nehovorili nič o civilných obetiach, napriek tomu, že dialnica bola posiata tisíckami vrakov osobných i nákladných áut, autobosov a niekoľkých tankov. Obete sa nikdy nepodarilo spočítať, no rátajú sa v tisíckach. Ľudia sa nemali kam ukryť, vozidlá boli chytené v pasci a každé vozidlo bolo legitímnym cieľom. Masaker ustupujúcich vojakov a civilistov vyvoval negatívne reakcie, hlavne keď sa po týždni dostali na verejnosť zábery celej skazy. Možno aj to donútilo americké velenie, nepokračovať v ťažení do Iraku. Každopádne sa táto akcia, ktorú mnohí označili za vojnový zločin, nikdy nevyšetrila a zodpovední vojenskí velitelia sa nikdy nepostavili za masaker pred Medzinárodný súd.

Operáciu Púštna búrka pod vedením Spojených štátov ukončil práve tento masaker, 28. februára vojna v Perzskom zálive oficiálne skončila. Iracká okupácia Kuvajtu si vyžiadala obete asi 1000 ľudí a 300 tisíc zo zeme utieklo. Po zapojení sa vyše 30 krajín po boku USA (no bez mandátu OSN) na strane Kuvajtu, bolo zabitých 60- až 200-tisíc Iračanov, z čoho až 35-tisíc mohli tvoriť civilisti. 71-tisíc príslušníkov irackej armády padlo do zajatia. Na strane koalície sa počet obetí odhaduje na 300 až 400.

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.