Tri dominantné americké stanice ABC, CBS, and NBC venovali vo večernom spravodajstve minulý mesiac viac informačného priestoru vojne na Ukrajine, než všetkým ostatným vojnám, vrátane tých, do ktorých bola priamo zapojená americká armáda, a to od vojny v Perzskom zálive proti Iraku v roku 1991. Jedinou výnimkou bola vojenská kampaň v Kosove v roku 1999, posledná vojna, ktorej sa americké sily v Európe zúčastnili.
Spolu tieto tri stanice – ABC, CBS a NBC – venovali prvému mesiacu vojny na Ukrajine celkovo 562 minút. To bolo viac času ako v prvom mesiaci americkej invázie do Panamy v decembri 1989 (240 minút), intervencie v Somálsku v roku 1992 (423 minút) a dokonca aj v prvom mesiaci invázie do Afganistanu v novembri 2001 (306 minút). Zistenia zverejnenil vo štvrtok Andrew Tyndall, ktorý od roku 1988 každý pracovný deň monitoruje nočnú publicistiku troch hlavných staníc.
„Je prekvapujúce, že aj tie najviac spravodajsky pokryté mesiace o vojne v Iraku [2003] boli menej nasýtené ako minulý mesiac upriamený na Ukrajinu (414 minút v marci a 455 minút v apríli 2003)“ napísal Tyndall. „Jediné tri mesiace vojnového spravodajstva za posledných 35 rokov, ktoré boli intenzívnejšie pokryté ako Ukrajina, bola invázia Saddáma Husajna do Kuvajtu v auguste 1990 (1 208 minút) a jeho následná porážka v januári a februári 1991 (1 177 a 1 033 minút).“
To bolo však v čase, keď večerné spravodajstvo venovalo asi o tretinu viac času zahraničným správam, ako je tomu v posledných rokoch, keď pokrytie medzinárodného spravodajstva kleslo na historické minimum.
Mediálne pokrytie Ukrajiny dokonca značne zatienilo aj pokrytie chaotického konca 20-ročnej vojny Washingtonu v Afganistane minulé leto. V auguste 2021, v mesiaci s najintenzívnejším spravodajským pokrytím Afganistanu, venovali spomenuté tri stanice spolu 345 minút (teda asi 60 percent z mesačného pokrytia Ukrajiny) náhlemu rozuzleniu vojny. Keď sa americké sily 31. augusta úplne stiahli, mediálne pokrytie Afganistanu medzi 1. septembrom a do konca roka prudko kleslo na celkovo iba 103 minút, a to aj napriek zúfalej humanitárnej situácii v krajine, ktorá po odsune amerických vojsk nasledovala (a pretrváva).
Zatiaľ čo hlavné káblové spravodajské stanice často dostávajú väčšiu pozornosť verejnosti, večerné spravodajské relácie staníc ABC, CBS a NBC zostávajú spoločne jediným z najdôležitejších zdrojov medzinárodných správ v Spojených štátoch.
Počas pracovných dní si v priemere asi 20 miliónov amerických poslucháčov večer naladí spravodajský program na jednej z troch národných staníc. To je zhruba štvornásobok počtu ľudí, ktorí sa pri svojich správach počas hlavného vysielacieho času spoliehajú na hlavné káblové stanice – Fox News, MSNBC a CNN. Podľa Tyndalla sledujú správy cez internet približne ďalšie dva milióny ľudí.
Historicky korelovalo množstvo spravodajstva venovaného zahraničným vojnám s priamou účasťou americkej armády. „Normálne sa očakáva, že vojny sú v Amerike vždy zaujímavejšie, keď sú v hre životy Američanov,“ tvrdí Tyndall, ktorý poznamenal, že jediná vojna za posledných niekoľko desaťročí, ktorej médiá venovali toľko času ako Ukrajine, bola vojna v Kosove v apríli 1999 (565 minút), keď americké lietadlá viedli bombardovaciu kampaň NATO proti Srbsku.
Lenže ruská invázia na Ukrajinu, ktorá sa začala koncom februára, podľa Tyndalla „prevrátila všetky bežné vzorce novinárskej reakcie“. Najväčšiu zásluhu pripísal vedeniu a mediálnemu dôvtipu prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý do značnej miery ovládol naratívy sprostredkované Američanom prostredníctvom médií.
….
Tyndall poznamenal, že intenzitu spravodajstva z minulého mesiaca nemožno vysvetliť jedinečnosťou alebo dôležitosťou samotnej Ukrajiny pre národnú bezpečnosť USA. Celému roku 2014, keď bola zvrhnutá promoskovská vláda v Kyjeve a Moskva anektovala Krym a pomáhala separatistickým silám na Donbase, venovali tri hlavné stanice celkovo 392 minút, čiže v priemere len niečo viac ako 32 minút mesačne. Samozrejme, invázia vyústila do amerických a západných sankcií proti Rusku, ktoré nastavili vzájomné vzťahy na klesajúcu trajektóriu, z ktorej sa už nikdy nespamätali.
Fixácia amerických médií na Ukrajinu v podstate dospela až k preplneniu „spravodajskej diery“ v medzinárodných správach. Médiá v priebehu sledovaného mesiaca spomenuli iba krátke úryvky iných zahraničných udalostí, vrátane testov severokórejských rakiet, havárie dopravného lietadla China East, rozhovorov medzi USA a Čínou (ktoré sa sústreďovali aj na Ukrajinu) a prepustenie dvoch amerických ropných manažérov vo Venezuele. Ekonomická situácia v samotnom Rusku, ako aj sankcie uvalené na Moskvu a tamojších oligarchov – obe v každom prípade súvisiace s Ukrajinou – boli tiež predmetom čiastkových príbehov.
Spravodajstvo pokrývajúce Ukrajinu v marci tiež vytlačilo najnovší vývoj v oblasti ničivých humanitárnych kríz spôsobených kolapsom afganskej ekonomiky a pokračujúcich vojen v Jemene a Etiópii.
Autor: Jim Lobe
Neskrátená verzia a zdroj prekladu: responsiblestatecraft.org