VYVRÁTENÉ SPRAVODAJSKÉ NARATÍVY TYPU RUSSIAGATE VO SVETLE UKRAJINSKEJ VOJNY

105
Ilustračný obrázok - Vladimir Putin a Donald Trump v roku 2019, zdroj: Wikimedia Commons

Je ťažké uveriť, že predchádzajúci americký prezident strávil svoje funkčné obdobie tým, že do Ukrajiny sypal zbrane, rušil zmluvy s Ruskom a zintenzívňoval eskaláciu studenej vojny, čo nás priviedlo priamo do mimoriadne nebezpečnej situácie, v ktorej sa teraz nachádzame, a napriek tomu mainstreamoví liberáli strávili svoju celé obdobie kričaním, že je bábkou Kremľa.

Veľa komentárov proti impériu sa právom týka kritiky toho, ako Obamova administratíva vydláždila cestu k tomuto konfliktu na Ukrajine svojou úlohou v prevrate v roku 2014 a podporou kyjevskej vojny proti separatistom na Donbase. Čo sa však v tom všetkom stráca, najmä preto, že Trumpovci používajú svoju prevahu na hlasné zosilnenie kritiky úlohy Obamovej a Bidenovej administratívy v tomto chaose, je to, čo sa stalo medzi týmito dvoma prezidentskými obdobiami, a čo bolo rovnako dôležité pre to, aby sme sa sem dostali.

Napriek prepisovaniu mainstreamovej liberálnej histórie, to v skutočnosti bola Trumpova administratíva, ktorá začala americkú politiku vyzbrojovania Ukrajiny. Obama odmietol vyhrocujúce požiadavky neoconov a liberálnych jastrabov, pretože sa obával, že by to vyvolalo útok Ruska.

V článku z roku 2015 s názvom „Vzdor voči Obamovi, mnohí v Kongrese tlačia na vyzbrojenie Ukrajiny “, The New York Times uviedli, že „Obamova administratíva doteraz odmietala poskytnúť smrtiacu pomoc v obave, že by to len eskalovalo krviprelievanie a dalo by to prezidentovi Vladimirovi V. Putinovi zámienku na ďalšie vpády.“

Až za Trumpovho prezidentovania tieto zbrane začali prúdiť na Ukrajinu a hľa, práve teraz sa pozeráme na nejaké „ďalšie vpády“. Táto zmena nastala buď preto, že Trump bol plne ochotným účastníkom plánu na zvýšenie agresie proti Moskve, alebo preto, že bol politicky donútený hrať s týmto plánom v dôsledku naratívov o jeho stykoch s Moskvou, ktoré mali svoj pôvod v každom kroku kartelu amerických tajných služieb, alebo išlo o kombináciu oboch možností.

Vo všetkých správach, ktoré v poslednej dobe ovplyvňujú svet, je ľahké zabudnúť na to, ako naratív, že Kremeľ infiltroval do najvyšších poschodí americkej vlády, dominoval spravodajstvu a politickému diskurzu celé roky. Ale vzhľadom na skutočnosť, že dnešné mainstreamové titulky sa teraz točia okolo tej istej zahraničnej vlády, stojí pravdepodobne za to prehodnotiť túto skutočnosť.

Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné pochopiť o naratívoch o prepojení Trumpa s Ruskom, je to, že mala pôvod v západných spravodajských agentúrach, bola podporovaná západnými spravodajskými agentúrami a nakoniec vyústila do eskalácie studenej vojny proti vláde, na ktorú sa už dlho zameriavali západné spravodajské agentúry. Bol to americký spravodajský kartel, ktorý inicioval stále úplne nepreukázané a vážne tvrdenia o sprisahaní, že Rusko zasahovalo do volieb v roku 2016 v prospech Trumpa. Bol to „bývalý“ agent MI6, notoricky známy a úplne zdiskreditovaný Steele Dossier, ktorý zrodil príbeh, že Trump sa dohodol s Kremľom na ukradnutí volieb v roku 2016. Bola to FBI ktorá sledovala Trumpovu kampaň a tvrdila, že vyšetruje možné väzby na Rusko. Bol to americký spravodajský kartel, ktorý vytvoril a neskôr sa vrátil k príbehu, že Rusko platí bojovníkom spojeným s Talibanom za zabíjanie spojeneckých okupantov v Afganistane, čo využili demokrati, aby požadovali od Trumpa ďalšiu eskaláciu proti Putinovi. Bol to dokonca dôstojník CIA, ktorý sa náhodou ocitol v správnom čase na správnom mieste, čo odštartovalo chabý naratív o impeachmente, pretože Trump pozastavil dodávky zbraní na Ukrajinu.

Na každom kroku boli masmédiá kŕmené správami agentov tajných služieb a volených predstaviteľov, ktorí zdieľali informácie, ktoré im povedali agenti spravodajských služieb, o potenciálnych náznakoch sprisahania medzi Trumpovým okruhom a ruskou vládou, ktoré boli často a väčšinou ponižujúcim spôsobom vyvrátané. Deň za dňom vyplávala na povrch nejaká nová „bombová“ správa médií, ktorá spájala nejakého neznámeho Trumpovho podriadeného s nejakým ruským oligarchom nejakým spôsobom, len na to, aby médium, ktoré to zverejnilo, bolo odmenené miliónmi kliknutí, pričom sa správa v priebehu niekoľkých dní rozplynula vo vzduchu.

Mainstreamovým liberálom boli zo dňa na deň sľúbené veľké odhalenia, ktoré by viedli k tomu, že celá Trumpova rodina bude odvlečená z Bieleho domu v reťaziach, a tieto sľuby sa deň za dňom nenapĺňali. Ale to, čo sa v skutočnosti tom čase dialo, bola hromadná eskalácia americkej studenej vojny proti Moskve, čo veľmi dobrá ilustrácia obrovského rozdielu medzi naratívom a faktom.

Trumpovi priaznivci radi veria, že Deep State sa pokúsil zbaviť ich prezidenta, pretože to bol statočný populistický bojovník, ktorý viedol ľudovú revolúciu proti ich satanským globalistickým plánom, a určite sa v ich radoch našli aj hrdlorezi, ktorí by sa ho najradšej zbavili úplne. V skutočnosti však hlavní protagonisti v americkom spravodajskom karteli nikdy nemali Trumpa z úradu v úmysle odvolať. Sami dobre vedeli, vďaka vlastným interným informáciám, že Muellerovo vyšetrovanie neprinesie žiadne dôkazy o sprisahaní s ruskou vládou a vedeli by, že impeachment ho neodvolá, pretože vedia, ako spočítať kreslá v senáte. Russiagate nikdy nebola o odstránení Trumpa, išlo o to, aby Trump hral v súlade s ich plánmi pre zmenu režimu v Moskve a vytváral mainstreamový súhlas pre eskaláciu napätia, ktoré dnes vidíme.

A teraz sme tu. Joe Lauria má na Consortium News vynikajúci článok s názvom „Biden potvrdzuje, prečo USA potrebovali túto vojnu“, ktorý uvádza dôkazy, že invázia na Ukrajinu bola zámerne vyprovokovaná, aby uľahčila dlhodobú agenda na zosadenie Putina a „finálne obnovenie bábkovej vlády Jeľcinovského typu v Moskve”. USA mohli tejto vojne jednoducho zabrániť s trochou diplomacie a niekoľkými lacnými ústupkami, no namiesto toho sa rozhodli vyprovokovať vojnu, ktorá by sa mohla využiť na vytvorenie medzinárodného konsenzu pre bezprecedentné kroky hospodárskej vojny proti Rusku s cieľom vykonať zmenu režimu v Rusku.

Lauria píše:

“USA rozpútali vojnu na Ukrajine. Bez nej by sa Washington nemohol pokúsiť zničiť ruskú ekonomiku, zorganizovať celosvetové odsúdenie a viesť povstanie, aby vykrvácalo Rusko, všetko je to súčasťou pokusu o zvrhnutie ruskej vlády. Joe Biden teraz nenechal nikoho na pochybách, že je to pravda.

Prezident Spojených štátov potvrdil to, čo Consortium News a iní hlásili od začiatku Russsiagate v roku 2016, a to, že konečným cieľom USA je zvrhnúť vládu Vladimira Putina.

“Preboha, tento muž nemôže zostať pri moci,” povedal Biden v sobotu vo Varšave.”

Toto všetko bolo plánované roky dopredu. Dávno pred Bidenovým úradovaním a aj dávno pred Trumpovým. Nie je náhoda, že sme boli roky bombardovaní protiruskou propagandou, a to pred masívnou konfrontáciou s tou istou krajinou. Neexistuje žiadna súvislosť medzi zdiskreditovaným obvinením, že Trump bol tajným kremeľským agentom a Putinovým rozhodnutím napadnúť Ukrajinu, no napriek tomu mainstreamová protiruská hystéria vyprodukovaná za Trumpa, prechádza plynulo do mainstremovej opozície súčasnosti.

Deje sa tak preto, že to všetko bolo naplánované v dostatočnom predstihu. Sme tam, kde sme, pretože americké impérium nás sem priviedlo úmyselne.


Autor: Caitlin Johnstoneová je austrálska ľavicová novinárka a analytička, ktorá ponúka zaujímavý a kritický geopolitický pohľad na globálnej perspektívy a súvislosti dlhodobého mocenského súperenia medzi Americkým impériom a čínsko-ruským blokom.

Zdroj:

 

ZDROJcaitlinjohnstone.com
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.