PODĽA ARMÉNSKEHO PREMIÉRA MÁ RUSKO DÔVOD A PRÁVO ZASIAHNUŤ PROTI TERORISTOM V NÁHORNOM KARABACHU

60
vlajka Náhorného Karabachu

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v pondelok naznačil, že Rusko prijíma opatrenia na boj proti terorizmu v Sýrii, ktorá je ďaleko od jeho hraníc, a že má právo reagovať na militantov, ktorí sa zúčastňujú bojov na strane Azerbajdžanu a Turecka len 80 kilometrov od jeho územia.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan uviedol: „Žoldnieri zo Sýrie, ktorí sa zúčastňujú vojny v Náhornom Karabachu, predstavujú hrozbu nielen pre Arménsko, ale aj pre Rusko.“

Podľa Pašinjana má Rusko „legitímne právo a dôvod na reakciu na túto situáciu“.

“Je mi jasné, že niektorí jednotlivci porazených (v Náhornom Karabachu) sú jednoducho prepravovaný do Ruska, pretože si myslím, že Rusko považujú za nepriateľa, rovnako ako Náhorný Karabach alebo Arménsko,” uviedol Pašinjan.

Poznamenal, že zásadná otázka znie, ako bude celý proces pokračovať: bude Rusko čakať na presun všetkých týchto prvkov na svoje územie a až potom zaháji kampaň proti terorizmu?

Pašinjan naznačil, že nevie, či sa už o otázke začatia priamej protiteroristickej operácie v Karabachu rokuje na úrovni ruskej vlády alebo v spravodajských službách.

Poukázal na to, že Rusko prijalo opatrenia na boj proti terorizmu v Sýrii, ktorá je od Ruska ďaleko, pretože kroky sýrskych ozbrojencov a teroristov predstavovali priamu hrozbu pre jeho národnú bezpečnosť.

Predseda vlády na záver uviedol: „Teraz sú len 80 kilometrov od hraníc Ruska. Je to úplne iná situácia a som presvedčený, že Rusko má právo a legitímny základ na reakciu na túto situáciu.“

Prítomnosť sýrskych žoldnierov, vrátane islamských fundamentalistov naverbovaných a transportovaných Tureckom do vojny o Náhorný Karabach na strane Azerbajdžanu už potvrdilo nielen Arménsko, viaceré médiá a samotní militanti na svojich sociálnych sieťach, ale aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

ZDROJAMN
ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.