PODĽA ARMÉNSKEHO PREMIÉRA MÁ RUSKO DÔVOD A PRÁVO ZASIAHNUŤ PROTI TERORISTOM V NÁHORNOM KARABACHU

31
vlajka Náhorného Karabachu

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v pondelok naznačil, že Rusko prijíma opatrenia na boj proti terorizmu v Sýrii, ktorá je ďaleko od jeho hraníc, a že má právo reagovať na militantov, ktorí sa zúčastňujú bojov na strane Azerbajdžanu a Turecka len 80 kilometrov od jeho územia.

Arménsky premiér Nikol Pašinjan uviedol: „Žoldnieri zo Sýrie, ktorí sa zúčastňujú vojny v Náhornom Karabachu, predstavujú hrozbu nielen pre Arménsko, ale aj pre Rusko.“

Podľa Pašinjana má Rusko „legitímne právo a dôvod na reakciu na túto situáciu“.

“Je mi jasné, že niektorí jednotlivci porazených (v Náhornom Karabachu) sú jednoducho prepravovaný do Ruska, pretože si myslím, že Rusko považujú za nepriateľa, rovnako ako Náhorný Karabach alebo Arménsko,” uviedol Pašinjan.

Poznamenal, že zásadná otázka znie, ako bude celý proces pokračovať: bude Rusko čakať na presun všetkých týchto prvkov na svoje územie a až potom zaháji kampaň proti terorizmu?

Pašinjan naznačil, že nevie, či sa už o otázke začatia priamej protiteroristickej operácie v Karabachu rokuje na úrovni ruskej vlády alebo v spravodajských službách.

Poukázal na to, že Rusko prijalo opatrenia na boj proti terorizmu v Sýrii, ktorá je od Ruska ďaleko, pretože kroky sýrskych ozbrojencov a teroristov predstavovali priamu hrozbu pre jeho národnú bezpečnosť.

Predseda vlády na záver uviedol: „Teraz sú len 80 kilometrov od hraníc Ruska. Je to úplne iná situácia a som presvedčený, že Rusko má právo a legitímny základ na reakciu na túto situáciu.“

Prítomnosť sýrskych žoldnierov, vrátane islamských fundamentalistov naverbovaných a transportovaných Tureckom do vojny o Náhorný Karabach na strane Azerbajdžanu už potvrdilo nielen Arménsko, viaceré médiá a samotní militanti na svojich sociálnych sieťach, ale aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

ZDROJAMN
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.