LONDÝNSKY SÚD ZAMIETOL SNAHU O ZASTAVENIE PREDAJA ZBRANÍ DO SAUDSKEJ ARÁBIE

313
Hladujúce obyvateľstvo v Jemene, zdroj: youtube

Londýnsky Najvyšší súd rozhodol, že multimiliardový predaj zbraní Veľkej Británie svojmu spojencovi Saudskej Arábii, je v súlade so zákonom.

Kampaň proti obchodu so zbraňami (CAAT) sa domáhala toho, aby boli zablokované vývozné povolenia pre bomby, stíhačky a iné zbrane vyrobené v Británii.

Aktivisti tvrdili, že používanie zbraní Saudmi vedenou koalíciu v Jemene je v rozpore s medzinárodným humanitárnym právom.

V pondelok však Najvyšší súd žalobu zamietol. Súd rozhodol, že existuje rozsiahly politický a vojenský záväzok voči Saudskej Arábii týkajúci sa výkonu operácií v Jemene a že Saudom “bola jasne adresované obava ohľadom dodržiavania medzinárodného humanitárneho práva”.

Niektoré dôkazy prípadu boli predložené v tajnosti z dôvodu národnej bezpečnosti.

Aktivisti CAAT uviedli, že sa odvolajú proti rozhodnutiu, pričom rozhodnutie označili “veľkým sklamaním”.

“Ak bude toto rozhodnutie potvrdené, potom to bude signál pre vládu, aby pokračovala v ozbrojovaní a podpore brutálnej diktatúry a utláčateľa ľudským práv, akým je Saudská Arábia, ktorá preukázala nevýslovné pohŕdanie medzinárodným humanitárnym právom,” povedal predstaviteľ CAAT Andrew Smith vo svojom vyhlásení.

Podľa výročnej správy expertov OSN, ktorí monitorujú sankcie a konflikt v Jemene, Saudmi vedená koalícia vykonala v Jemene útoky, ktoré “môžu byť považované za vojnové zločiny”, pričom Rijád tieto obvinenia odmietol.

CAAT sa usilovala o súdne preskúmanie rozhodnutia vlády, pokračovať vo vývoze zbraní do Saudskej Arábie, významného zákazníka britských obranných spoločností a dôležitého britského spojenca v boji proti “terorizmu”.

Zainteresovaní sudcovia sa vyjadrili, že “ich úlohou nebolo riešiť samotný vývoz zbraní, ale preveriť celkový rozhodovací proces povolenia”.

Súd uviedol, že “Saudská Arábia bola a zostáva zaviazaná k dodržiavaniu medzinárodného humanitárneho práva, a neexistuje skutočné riziko, že môže dochádzať (v rôznych prejavoch) k vážnemu porušovaniu mezinárodného humanitárneho práva tak, aby britský predaja zbraní do Saudskej Arábie mal byť pozastavený alebo zrušený. ”

V roku 2015 Saudská Arábia a jej spojenci zahájili leteckú kampaň zameranú na potlačenie vojenských úspechov šiítskych rebelov a navrátenie zosadenej vlády.

Od tej doby Veľká Británia povolila vývoz zbraní do Saudskej Arábie vo výške viac ako 4,2 miliardy dolárov.  Okrem toho, vláda odobrila ďalší predaj obrnených vozidiel a tankov za pol milióna dolárov.

Počas dvoch rokoch vojny bolo zabitých a zranených niekoľko desiatok tisíc ľudí, milióny boli presídlené a viac ako 2/3 celej 24 miliónovej populácie nemá prístup k potravinám a liekom. 2,2 milióna detí detí trpí hladom a každý týždeň umrie ďalších tisíc detí.

ZDROJaljazeera.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.