NAĎ A KORČOK KLAMÚ. USVEDČIL ICH STOLTENBERG. USA MÔŽU NA SLOVENSKU UMIESTNIŤ JADROVÉ ZBRANE.

7531
Americké vzdušné sily pri nácviku odpalu nukleárnej strely ATR-2A, zdroj: wikipedia

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg potvrdil, že americké jadrové zbrane môžu byť v prípade potreby umiestnené v krajinách strednej a východnej Európy. Má k tomu slúžiť práve zmluva DCA, ktorá aktuálne pod vedením slovenského premiéra Hegera, ministra obrany Naďa a ministra zahraničia Korčoka prešla Vládou a smeruje do pléna NR SR. Ak bude schválená, s najväčšou pravdepodobnosťou ju ratifikuje prezidentka Čaputová, ktorá sa netají svojou zanietenou “proatlantickou” orientáciou.

Informáciu priniesol Artur Bekmatov, predseda Socialistov.sk a politický analytik Eduard Chmelár, ktorí reagovali na vyhlásenia ministrov Naďa a Korčoka, ktorí úvahy a bezpečnostné výhrady ohľadom potencionálneho rozmiestnenia jadrových zbraní na území Slovenka, ktoré boli aj súčasťou zásadných pripomienok k návrhu zmluvy DCA, odmietli s argumentáciou “prečo by to Američania robili” a že v tom Američanom bráni Zmluva o nešírení jadrových zbraní.

Avšak aj toto vehementné ubezpečovanie slovenského obyvateľstva zo strany ministrov lobujúcich za DCA bolo demaskované ako klamstvo a zavádzanie. “Zmluva o nešírení jadrových zbraní nerieši rozmiestňovanie atómových náloží vo vlastníctve nukleárnych mocností na území iných štátov. Inak by Spojené štáty nemohli mať rozmiestnené jadrové zbrane v Turecku, Nemecku, Taliansku, Belgicku a Holandsku. Ak uzavrieme takúto zmluvu, nikto nám nemôže zaručiť, že tu Američania nebudú skladovať lietadlové jadrové nálože alebo že nepoužijú naše letiská na tranzit nukleárnych náloží,vysvetlil Chmelár a dodal, že napríklad Nórsko si práve v zmluve DCA so Spojenými štátmi niekoľkonásobne poistilo zákaz rozmiestňovania jadrových zbraní na svojom území.

Možnosť rozširovania jadrových zbraní aj na územie Slovenska bližšie popísal aj Artur Bekmatov: “Povedané polopatisiticky: Slovensko nemôže spustiť program na výrobu vlastných jadrových zbraní, USA nemôžu Slovensku poskytnúť jadrové zbrane, no USA môžu rozmiestniť na území SR svoje jadrové zbrane, ak si zachovajú nad nimi kontrolu. Napríklad Zmluva o zákaze jadrových zbraní z roku 2017 pamätá aj na toto a zakazuje aj zdieľanie jadrových zbraní. Nie nadarmo Spojené štáty tlačili na svojich spojencov, aby túto zmluvu neratifikovali,” dodáva Bekmatov.

Zásadnú otázku, či USA môžu svoje jadrové zbrane umiestňovať aj do iných krajín Európy, s ktorými majú vojenskú zmluvu, zodpovedal sám Jens Stoltenberg na konferencii Nemeckej atlantickej asociácie Nato Talk 19. novembra 2021. Na otázku redaktora Süddeutsche Zeitung, čo by to znamenalo pre situáciu spojencov na východe, ak by sa Nemecko rozhodlo obmedziť svoju úlohu (v rámci zdieľania jadrových zbraní), Stoltenberg odpovedal:

“Alternatívou k zdieľaniu jadrových zbraní NATO sú rôzne druhy bilaterálnych dohôd… takže, samozrejme, Nemecko môže, samozrejme, rozhodnúť, či budú jadrové zbrane vo vašej krajine, ale alternatívou je, že ľahko presunieme jadrové zbrane do iných krajín Európy, tiež na východ od Nemecka.”

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie nielenže potvrdil, že americké jadrové zbrane v prípade potreby bez rozpakov premiestnia do krajín strednej a východnej Európy, ale aj to, že na to slúži DCA, ktorú sa Američania momentálne snažia pretlačiť na Slovensku. Nemusia to spraviť, ale môžu. A my im na to touto zmluvou vystavujeme bianco šek. Pretože potom už nebudú musieť žiadať o povolenie, iba informujú našu stranu „o typoch, množstvách a harmonogramoch dodávok“ zbraní, ktoré majú Ozbrojené sily USA „v úmysle prepraviť alebo rozmiestniť na území Slovenskej republiky“ (čl. 4, ods. 2 návrhu dohody). V praxi to znamená, že keď napríklad Spojené štáty nahlásia, že chcú do plánovaného muničného skladu v Kuchyni umiestniť letecké bomby, my ani nemáme právo skontrolovať, či v nich nie sú nukleárne nálože, lebo výlučnú kontrolu nad prístupom k takémuto rozmiestnenému materiálu majú mať Ozbrojené sily USA (čl. 4, ods. 3) a bez ich súhlasu nepodliehajú prehliadke (čl. 11, ods. 1),” objasňuje vo svojom príspevku Eduard Chmelár.

Kto teda klame?, pýta sa Artur Bekmatov “buď Stoltenberg klame pred celým svetom Nemecku, alebo Naď & comp. klamú za tichej asistencie domácich morálne zakrpatených médií slovenskej verejnosti. Fanatickí obhajcovia súčasného znenia dohody s Američanmi zároveň obavy s importu jadrových zbraní zámerne karikujú a hyperbolizujú tvrdiac, že ich sme Američania neprivezú zajtra na fúriku a nebudú ich skladovať v leteckých garážach. Ale to je len ďalší argumentačný faul. Samozrejme, že nikto príčetný si nemyslí, že pred hranicami Slovenska prešlapujú Američania s jadrovými hlavicami v náručí čakajúc na podpis dohody prezidentkou. Naše obavy pramenia z toho, že napätie medzi Ruskom a USA už niekoľko rokov sústavne eskaluje a v súčasnej dobe niet ani len náznaku, že by sa situácia mohla zlepšiť. Rozširovať v takejto atmosfére možnosti na šírenie jadrových zbraní aj na naše územie znamená prispievať k eskalácii napätia medzi dvomi superveľmocami a zároveň hazardovať s bezpečnosťou Slovenska a sveta,” uzatvára svoj komentár Bekmatov.

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.