Rozhodnutie o vojenskej dohode s USA je v skutočnosti otázkou MIERU, HUMANITY A VÍZIE BUDÚCNOSTI

127
Ilustračná fotografia - americkí vojaci na základni Adazi, Litva, zdroj: flickr.com

Na to, že vládou schválená dohoda o vojenskej spolupráci USA – SR tzv. DCA podkopáva suverenitu Slovenskej republiky už poukázalo viacero fundovaných odborníkov, ktorí vyjadrili svoje pripomienky a výhrady voči zmluve či už v médiách (*0.), v rozporovom konaní na MO SR alebo výzvou prezidentke. Lenže tu nejde len o našu suverenitu, tu ide o budúcnosť, ide o to, aký svet chceme zanechať svojim deťom, ide o signál, ktorý vysielame svetu a o to, akú úlohu v ňom chceme zohrávať. Je zrejmé, že mier a prosperitu nemožno dosiahnuť nekonečným zbrojením, sankciami, novými základňami a „diplomaciou“ hrozieb. Ak patríte medzi ľudí, ktorí si ctia národné záujmy, humanitu, mier a pravdu, tieto súvislosti v kontexte vojenskej zmluvy s USA by nemali uniknúť vašej pozornosti:

  1. DCA sa prijíma v čase vrcholného napätia medzi Ruskom a USA – NATO, v čase, kedy Rusko vyjadrilo bezpečnostné obavy a požaduje od Západu bezpečnostné záruky, pričom poukazuje na vyzbrojovanie susednej Ukrajiny a žiada, aby USA nerozmiestňovali pri ruských hraniciach raketové zariadenia, aby nebudovali nové vojenské základne vo východnej Európe a aby sa NATO nerozširovalo o bývalé sovietske republiky. Slovenská strana svojimi krokmi priamo prispieva k stupňovaniu napätia a ešte viac podkopáva možnosť dialógu, ktorý by mohol viesť k novej etape rusko-západných vzťahov, kde by boli rešpektované práva a bezpečnostné nároky každého. Svojim dielom môžeme prispieť k tomu, aby Rusku skutočne intervenovalo do východnej Ukrajiny, rozmiestnilo odpaľovacie zariadenia na svojej západnej hranici alebo aby recipročne vyslalo vlastných vojakov a zbrane do Kuby či Venezuely. Je potrebné zdôrazniť, že NATO disponuje neporovnateľne väčšou personálnou, materiálnou a ekonomickou silou. Len minulý rok členovia Aliancie investovali do zbrojenia 1200 miliárd dolárov, teda asi 25x viac než Rusko a tieto výdavky každoročne zvyšujú.
  2. Američania majú asi 750 vojenských základní a zariadení v 80 krajinách sveta, vrátane Európy, kde si svojou trvalou prítomnosťou v členských i nečlenských krajinách NATO zabezpečujú neotrasiteľnú pozíciu svetového hegemóna, sudcu i policajta. Latinskú Ameriku považujú Spojené štáty za svoj dvorček (podľa nesmrteľnej Monroeovej doktríny) a celé storočia zasahujú do vnútorných záležitostí týchto krajín (vrátane intervencií, podpory prevratov a rôznych diktátorov), a zároveň pokrytecky odsudzujú kroky Kremľu na prahu ruských hraníc a v oblastiach s miliónovou ruskou menšinou. Je tiež dobre známe, že USA sa pri presadzovaní svojho mocenského vplyvu nevyhýbali ani podpore radikálnych režimov a diktátorov (podporovali 73% všetkých diktátorských režimov), tak ako je tomu dnes napríklad v prípade Saudskej Arábie a asistencii pri vedení vojny v Jemene, ktorá je najväčšou humanitárnou katastrofou novodobých dejín. Správanie USA sťa hegemóna a neustále presadzovanie sily a zastrašovanie menších národov je z viacerých hľadísk v priamom rozpore s podstatou trvalej bezpečnosti, mieru, stability, rovnocennosti národov a spolupráce. Z geopolitického hľadiska ide zase o ohrozenie záujmov nielen Ruska, či Číny, ale aj Európy, už len preto, akým vojenským potenciálom USA disponujú, nehovoriac o tom, že Európa sa ocitá priamo v epicentre bublajúceho mocenského konfliktu.
  3. Vyše 20 rokov si nesieme hlboký morálny šrám po tom, ako vtedajšia Dzurindova vláda povolila prelet stíhačkám NATO, ktoré naskrz humanitárne bombardovalo srbské obyvateľstvo a civilnú infraštruktúru krajiny. Zahynulo najmenej 500 civilistov, tisíce bolo zranených a desaťtisíce traumatizovaných. Udalosti neboli nikdy nevyšetrené, vinní zostali nepotrestaní. V prípade naplnenia amerických záujmov a dohody DCA sa Slovensko stane priamym podporovateľom budúcich vojenských dobrodružstiev Spojených štátov a spolupáchateľom všetkých tých zverstiev, ktoré ich vždy sprevádzajú. Na našich letiskách budú pristávať, tankovať a prezbrojovať americké bojové stíhačky a bombardéry, ktoré za posledných 20 rokov zhodili vo svete priemerne 46 bômb denne (337 000 bômb dokopy) a ktoré používali k demonštrácii svojej nedotknuteľnosti a sily aj zakázané zbrane hromadného ničenia, vrátane bômb s ochudobneným uránom (použité v Juhoslávii či Iraku). Pripomeňme si, že to boli práve americké sily, ktoré ako jediné, a to rovno dvakrát, použili jadrové zbrane a systematicky používali aj ďalšie zakázané zbrane ako napalm, kazetové bomby či chemické zbrane vo Vietname, Iraku či inde, kde za sebou zanechali hrôzostrašné dôsledky dodnes.
  4. Americké ozbrojené sily a tajné služby USA majú vo svete katastrofálny morálny kredit. Len za posledných 20 rokov si intervencie na Blízkom Východe a v severnej Afrike (viaceré vyvolané a obhajované na základe falošných dôkazov) vyžiadali takmer milión priamych ľudských obetí. Zdôrazňujem priamych obetí. K tomu pripočítajte nepriame obete v dôsledku terorizmu, rozšírenia chorôb, vojnových zranení, nedostatku vody či potravín, obete znásilnení, vykorisťovania či novodobého otroctva. Všetky obete vojny v Iraku sa napríklad už v roku 2008 odhadovali na viac ako 1 milión. Intervencie a zmeny režimu v Iraku, Líbyi, Sýrii a Afganistane destabilizovali celé regióny, spôsobili masívne utečenecké vlny v rámci krajín i mimo ne(ktoré zahltili hlavne Európu) a dovtedy nepoznaný vzostup militantných radikálnych skupín (vznik ISIL, posilnenie Talibanu, Al-Kájdy), ktoré napáchali nevýslovné zverstvá a prehĺbili traumy a utrpenie z vojny (a viedli k ďalším vojnám). Washington vedie paralelne vo viacerých krajinách krvavú dronovú vojnu, ktorá navzdory najmodernejšej technike má katastrofálne dôsledky v podobe civilných obetí. Americkí vojaci boli mnohokrát obvinení a usvedčení z vojnových zločinov (cielené zabíjanie civilistov a mučenie väzňov), no keďže spadajú výlučne pod jurisdikciu USA, navzdory rozsudkom sú opakovane najvyššou inštanciou omilostení. Keď Medzinárodný trestný súd (ICC) avizoval vyšetrovanie vojnových zločinov v Afganistane, Spojené štáty reagovali uvalením sankcií na prokurátorov ICC.
  5. Skúsenosti zo sveta ukazujú, že Američanov národné záujmy krajín, do ktorých vkročili a kde sa udomácnili či už ako spojenci alebo ako votrelci, vonkoncom nezaujímajú. Príkladom môže byť okupácia Kuby v zátoke Guantanamo, kde sa nachádza neslávne známa väznica, či skôr mučiareň tajných služieb; vojenská prítomnosť v Iraku navzdory rozhodnutiu irackého parlamentu z roku 2020; či nelegálna okupácia ropných a plynových polí severovýchodnej Sýrie (a tým spôsobenie humanitárnej katastrofy v krajine). Na takmer 70-ročnú vojenskú prítomnosť možno nepozerajú zrovna s nadšením ani miestni obyvatelia a úrady v Japonsku, Nemecku, Taliansku, Filipínach, na Guame a v ďalších krajinách. Washington navyše využíva niektoré svoje základne (vrátane tých európskych) aj ako tajné väznice, kde dochádza k mučeniu, niekoľkoročnému väzeniu bez súdnych procesov a unášaniu ľudí za bieleho dňa. Samozrejme v rozpore s ľudskými právami i v rozpore so zákonmi krajín, kde k tomu dochádza.
  6. Podľa akéhokoľvek objektívneho meradla sa Washington správa čoraz agresívnejšie, nevyspytateľnejšie a dlhodobo neberie ohľad na medzinárodné právo (intervencia v Juhoslávii a Iraku bez mandátu OSN, okupácia strategických častí Sýrie, útoky bezpilotných lietadiel v Jemene, Pakistane, Somálsku, vojnové zločiny spáchané vojakmi v Afganistane či Iraku, mučenie väzňov, tajná pomoc radikálnym skupinám pri snahách o zmenu režimu, zničujúce ekonomické sankcie uvalené či už na Sýriu, Venezuelu alebo Irán atď). Washington navyše v nedávnej dobe vypovedal viaceré medzinárodné záväzky (členstvo v Rade pre ľudské práva OSN, UNESCO, WHO) a dôležité bezpečnostné dohody (Dohoda INF o kontrole rakiet krátkeho a stredného doletu, Zmluva o otvorenom nebi, Jadrová dohoda s Iránom), ktoré uvrhli svet ešte do väčšej neistoty a bezpečnostného vákua. Washington razí tvrdú líniu ako proti Rusku, tak otvára možnosť vojenského stretu s Čínou (ekonomický a mocenský súper v Indo-Pacifiku) a tiež uvažuje útok na Irán, po boku Izraela. Viacerí poprední predstavitelia a vplyvní komentátori v USA otvorene hovoria o „použití jadrových zbraní“, „preventívnom útoku“ a „nevyhnutnom strete“ so všetkými týmito krajinami. Toto rozhodne nie je jazyk diplomacie, ale zvuk vojnových bubnov a blížiacej sa katastrofy.
  7. DCA nijako nerieši rozmiestňovanie zbraní hromadného ničenia na území Slovenska, ktoré budú mať Američania podľa zmluvy pod kontrolou. Do zariadení, ktoré vybudujú pre svoje potreby – a ktoré akože investujú do našej infraštruktúry – nebudú mať prístup slovenskí vojaci ani vyšetrovatelia. USA teda môžu pokojne na Slovensku delokovať svoje jadrové zbrane, tak ako to urobili aj v iných európskych krajinách, kde je odhadom umiestnených 400 amerických jadrových hlavíc. Toto by malo byť pre Slovensko neakceptovateľné z mnohých dôvodov, no z bezpečnostného hľadiska to dáva napríklad Rusku dôvod na to, aby americké základne na našom území považoval za legitímnu hrozbu a podľa vlastnej vojenskej doktríny nasmeroval na nepriateľské zariadenia svoj vlastný jadrový arzenál.
  8. V kontexte boja proti čoraz aktuálnejším klimatickým zmenám je tiež relevantné na záver spomenúť, že americká armáda patrí medzi najväčších znečisťovateľov prírodného prostredia na svete, najväčším inštitucionalizovaným spotrebiteľom ropy na svete a najväčším inštitucionalizovaným producentom skleníkových plynov na svete. Od spaľovania fosílnych palív vo svojich stíhačkách, cez výrobu bojovej techniky až po spaľovanie nebezpečného toxického odpadu, USA odmietajú znižovať emisie armády a dopad na ekológiu z dôvodu „ochrany národnej bezpečnosti“. Americká armáda spáli ročne 750-tisíc ton toxického materiálu a v rokoch 2001 až 2017 vyprodukovala asi 1,2 miliardy ton uhlíkových emisií. Americká armáda je väčším znečisťovateľom než 140 krajín dohromady a ak by bola krajinou, dostala by sa na 47. miesto v rebríčku najväčších producentov uhlíkových emisií. Americké vojenské základne, domáce aj zahraničné, sa radia medzi jedny z najviac znečistených miest na svete, keďže chloristany a ďalšie zložky leteckého a raketového paliva kontaminujú zdroje pitnej vody a pôdu.

Zdroje:

0.

https://noveslovo.sk/c/Niekolko_poznamok_k_dohode_o_obrannej_spolupraci_s_USA

https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/613172-polemika-dohoda-o-obrannej-spolupraci-medzi-slovenskom-a-usa/strana-2

https://ereport.sk/video-expert-drgonec-nad-je-ubohy-saso-od-neho-nebude-zavisiet-ci-tu-usa-rozmiestnia-jadrove-zbrane

https://noveslovo.sk/c/Kto_za_toto_zdvihne_ruku_je_vlastizradca

https://dennikstandard.sk/154164/generalna-prokuratura-odmieta-navrh-obrannej-dohody-s-usa-podala-35-pripomienok/

https://ekonomika.pravda.sk/krajina/clanok/613131-sotakov-klub-500-reaguje-na-vojensku-dohodu-s-americanmi-ake-vyhody-nam-prinesie-pyta-sa

https://noveslovo.sk/c/Politicky_malo_korektne_ale_racionalne_kriticky_o_politike_dnesnych_Spojenych_statov_1

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/612572-zmluva-s-usa-hybe-slovenskom/

 

https://spravy.rtvs.sk/2021/11/k-pobreziu-ukrajiny-priplavali-dve-americke-lode/

https://www.aljazeera.com/news/2022/1/14/russia-threatens-latin-america-troop-deployments-amid-us-tensions

https://armedforces.eu/compare/

https://www.globalfirepower.com/countries-listing-nato-members.php

https://www.statista.com/statistics/584035/defense-expenditures-of-nato-countries/

https://www.visualcapitalist.com/this-is-how-much-nato-countries-spend-on-defense/

 

2.

https://www.aljazeera.com/news/2021/9/10/infographic-us-military-presence-around-the-world-interactive

https://www.theguardian.com/world/2003/mar/02/usa.iraq

https://www.nytimes.com/2018/07/08/health/world-health-breastfeeding-ecuador-trump.html

https://theweek.com/articles/841854/dangerous-myth-american-hegemony

https://apnews.com/article/north-america-caribbean-ap-top-news-venezuela-honduras-2ded14659982426c9b2552827734be83

https://miscellanynews.org/2021/04/07/opinions/mainstream-media-ignores-history-of-u-s-interference-in-latin-america-when-discussing-surge-in-migrants-at-the-border/

https://truthout.org/articles/us-provides-military-assistance-to-73-percent-of-world-s-dictatorships/

http://www.ipsnews.net/2021/03/worlds-worst-humanitarian-disaster-triggered-deadly-weapons-us-uk/

https://www.politico.com/magazine/story/2016/07/saudi-arabia-yemen-russia-syria-foreign-policy-united-nations-blackmail-214124/

 

https://www.france24.com/en/20190321-20-years-serbian-victims-nato-bombings-feel-forgotten

https://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/toxic-legacy-of-us-assault-on-fallujah-worse-than-hiroshima-2034065.html

https://www.jurist.org/commentary/2004/11/crimes-of-fallujah-and-continuation-of/

https://www.theguardian.com/world/2014/jun/19/us-depleted-uranium-weapons-civilian-areas-iraq

https://www.veteranstoday.com/2016/08/21/us-used-small-nuclear-weapons-in-iraq/

https://inspiratron.org/blog/2019/03/24/war-crimes-using-depleted-uranium/

https://www.polemag.sk/hej-hej-usa-kolko-bomb-si-dnes-zhodila/

 

https://www.reuters.com/article/us-iraq-deaths-survey-idUSL3048857920080130

https://www.rollingstone.com/politics/politics-news/the-kill-team-how-u-s-soldiers-in-afghanistan-murdered-innocent-civilians-169793/

https://watson.brown.edu/costsofwar/figures/2021/WarDeathToll

https://airwars.org/

https://www.thebureauinvestigates.com/projects/drone-war

https://slate.com/human-interest/2010/08/why-killing-criminals-with-drones-is-a-war-crime.html

https://www.nytimes.com/2021/12/19/magazine/victims-airstrikes-middle-east-civilians.html

https://www.theguardian.com/law/2020/sep/02/us-sanctions-international-criminal-court-fatou-bensouda

https://www.hrw.org/news/2020/12/14/us-sanctions-international-criminal-court

https://www.justsecurity.org/64288/can-a-pardon-be-a-war-crime-when-pardons-themselves-violate-the-laws-of-war/

https://www.aa.com.tr/en/americas/us-continues-to-pardon-war-criminals-in-iraq-afghanistan/2088191

 

5.

https://www.newsweek.com/cuba-slams-20-years-us-occupation-abuses-guantanamo-bay-un-calls-closure-1668249

https://www.dw.com/en/iraqi-parliament-votes-to-expel-us-troops-awaits-government-approval/a-51892888

https://www.dw.com/en/ramstein-air-base-anti-drone-protests-the-germans-taking-on-the-us-military/a-40432117

https://www.bbc.com/news/world-11469369

https://www.euractiv.com/section/global-europe/news/cia-ran-secret-torture-jail-in-poland-rules-european-court-of-human-rights/

 

6.

https://www.rozhlady.sk/aky-svet-po-sebe-zanechava-donald-trump/

https://www.rozhlady.sk/americki-vojaci-na-zemi-aj-jadrovy-utok-proti-rusku/

https://www.defenseone.com/ideas/2022/01/us-must-prepare-war-against-russia-over-ukraine/360639/

https://www.rollingstone.com/politics/politics-news/tucker-carlson-jesse-kelly-military-women-1273709/

https://thehill.com/opinion/national-security/582767-america-must-prepare-for-war-with-china-over-taiwan

https://www.jacobinmag.com/2021/12/israeli-officials-biden-iran-policy-washington-nuclear-deal

https://www.cato.org/commentary/why-should-america-go-war-over-taiwan-ukraine-or-iran

 

7.

https://www.reuters.com/world/russia-says-lack-nato-security-guarantees-would-lead-confrontation-ria-2021-12-13/

https://www.washingtonpost.com/world/2019/07/16/location-us-nuclear-weapons-europe-accidentally-revealed-report-nato-body/

https://www.nukestrat.com/us/afn/nato.htm

https://www.dw.com/en/us-set-to-upgrade-controversial-nukes-stationed-in-germany/a-52855886

 

8.

https://theconversation.com/us-military-is-a-bigger-polluter-than-as-many-as-140-countries-shrinking-this-war-machine-is-a-must-119269

https://www.democracynow.org/2021/11/9/cop26_military_emissions_and_climate_change

https://earth.org/us-military-pollution/

https://www.ecowatch.com/military-largest-polluter-2408760609.html

https://www.ecowatch.com/military-burning-toxic-chemicals-neighborhoods-2651221968.html

https://weaversway.coop/shuttle-online/2020/04/us-military-world-leader-pollution-and-wasteful-use-fossil-fuels

https://youtu.be/wwzr9DlqrRs

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.