KONGRESMANKA OBVINILA TRUMPOVU VLÁDU Z OCHRANY DŽIHÁDISTOV V SÝRII A ZO ZRADY AMERICKÉHO NÁRODA

459
Americká kongresmanka Tulsi Gabbard, zdroj: youtube

Americká kongresmanka za Hawaj a vojnová veteránka Tulsi Gabbard obvinila na pôde Poslaneckej snemovne Donalda Trumpa a viceprezidenta Mikea Pencea zo “zrady amerického národa” kvôli snahe ochraňovať al-Kájdu v Sýrii.

Vo svojom krátkom prejave povedala:

“Pred dvoma dňami prezident Trump a viceprezident Pence predniesli výročné prejavy o útokoch z 11. septembra a hovorili o tom, ako veľmi im záleží na obetiach útokov al-Kájdy na našu krajinu. Teraz sa však postavili na ochranu 20- až 40-tisíc členov al-Kájdy a ďalších džihádistických skupín v Sýrii a zastrašujú Rusko, Sýriu a Irán vojenskou silou, ak sa odvážia týchto teroristov napadnúť.”

“Je to zrada amerického národa, obzvlášť tak obetí útoku al-Kájdy z 11. septembra a ich rodín, záchranárov a mojich bratov a sestier v uniforme, ktorí boli zabití alebo zranení v boji, ako aj ich rodín. Jednanie prezidenta, ktorý je vrchným veliteľom a ktoré pripomína správanie ochraňujúceho veľkého brata al-Kájdy a ďalších džihádistov, musí byť odsúdené každým členom Kongresu.”

Gabbard, rodáčka z Americkej Samoy, ktorá vyrastala v multikultúrnom prostredí a prijala hinduizmus – náboženstvo svojej matky, sa pustila v snahe zabrániť vojne v Sýrii nielen do sporu s Trumpovou a predtým aj Obamovou administratívou, ale aj s vedením svojej vlastnej politickej strany. Začiatkom tohto roku spochybnila ministra obrany Jamesa Mattisa ohľadom nedostatku právomoci prezidenta Donalda Trumpa pre vojenský útok bez súhlasu Kongresu.

Jej kancelária vydala nasledujúce vyhlásenie:

“K dnešnému dňu nepredstavuje Sýria priamu hrozbu pre Spojené štáty a Kongres nepovolil použitie sily ani nevyhlásil vojnu proti sýrskej vláde.”

Gabbard sa taktiež aktívne usiluje o ukončenie súčasného povolenia na použitie vojenskej sily v Sýrii a o obnovenie vojenských právomocí Kongresu podľa ústavy. V spolupráci s kongresmanom Walterom Jonesom vypracovala návrh zákona – Žiadne ďalšie prezidentské vyhlásenia vojny, ktorý by definoval akúkoľvek vojenskú akciu, ktorá nebola prijatá v rámci rozhodnutí Kongresu, ako trestný čin, a tým by prezidentovi zamedzil “udržiavať prebiehajúce vojny alebo poskytovať vojenský materiál, vojenské jednotky, školiteľov alebo poradcov, vojenskú spravodajskú službu, finančnú podporu alebo ich ekvivalent v spojení, kooperácii, asistencii bez toho, aby k tomu najprv získal povolenie Kongresu.”

V roku 2017 kongresmanka navštívila Sýriu, aby sa o medializovanej situácii v krajine presvedčila na vlastné oči. Stretla sa s predstaviteľmi občianskych, náboženských i vládnych organizácií, ako aj s prezidentom Bašárom Asadom, za čo si zo strany médií a politických kolegov vyslúžila ostrú kritiku. Po návrate do USA sa v rozhovore pre americkú televíznu stanicu CNN vyjadrila, že každý človek, s ktorým sa stretla v Sýrii, povedal, že žiadni “umiernení rebeli” neexistujú a že Sýrčania sú si dobre vedomí toho, že ak by bol skutočne prezident Asad a jeho sekulárna vláda zvrhnutý, k moci by sa dostali islamskí fanatici, ktorí by zabíjali ľudí len kvôli ich viere.

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.