BRITSKÁ ARMÁDA POVOLILA ZABÍJANIE NEOZBROJENÝCH CIVILISTOV (2019 REPORT)

19
Britská patrola v Afganistane, zdroj: Wikimedia Commons

Britská armáda povolila svojim vojakom strieľať neozbrojených civilistov v Iraku a Afganistane, ukázala správa londýnskeho spravodajského webu Middle East Eye z roku 2019.

Autor reportu Ian Cobain urobil rozhovor s niekoľkými bývalými vojakmi britskej armády, ktorí potvrdili, že dostali rozkaz strieľať na podozrivých civilistov.

Bolo to povolené za predpokladu, že civilisti boli podozriví z toho, že umiestňovali cestné bomby alebo sa chovali ako pozorovatelia (v slangu britskej armády tiež známi ako „dickers“).

Napriek tomu vojaci strieľali na civilistov bez toho, aby overovali, či predstavujú hrozbu alebo sa len zaoberajú každodennými povinnosťami, a to najmä preto, že väčšina palieb bola vykonaná počas nočných hliadok.

V správe sa napríklad uvádza, že vojak nasadený v južnom Iraku tvrdil, že jemu a jeho kolegom bolo povedané, že môžu zastreliť každého, kto sa správa podozrivo.

Toto uvoľnenie pravidiel viedlo podľa jedného z bývalých vojakov k „vražednému šialenstvu“, vojak dodal, že jemu a jeho kolegom bolo prisľúbené, že ak ich bude vyšetrovať vojenská polícia, budú ochránení.

„Naši velitelia by nám povedali: Chránime vás, ak dôjde k vyšetrovaniu. Povedzte, že si skutočne myslíte, že váš život bol v ohrozený – tieto slová vás ochránia,“ povedal bývalý vojak.

Ďalší bývalý vojak, ktorý slúžil v Basre v roku 2007, povedal, že „nikdy nevidel také bezprávie“. “Strieľali sme na starých mužov, mladých mužov,” povedal. “Každý, koho považujete za teroristu, toho zastrelíte.” “Ale ako sme mohli vedieť, či sú hrozbou? Nie všetci boli pozorovatelia (ktorí na diaľku odpaľovali bomby – poznámka), niektorí proste len držali telefóny.“

Bývalí vojaci dokonca uviedli, že boli svedkami utajenia incidentu, pri ktorom boli zastrelení dvaja dospievajúci afgánski chlapci tak, že k ich telám boli prihodené zbrane zo sovietskej éry, aby to vyzeralo, že sú bojovníkmi Talibanu. Ďalší bývalý vojak povedal, že videl podobné „zahodené zbrane“ odložené na britských základniach, pričom dodal, “som si celkom istý, že boli uložené práve na tento účel”.

ZDROJAl Jazeera
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.