AMERIČANKA ŽIJÚCA V SÝRII REAGUJE NA MEDIÁLNU PROPAGANDU O VÝCHODNEJ GHÚTE

919
Humanitárna organizácia Sýrsky arabský červený polmesiac, zdroj: facebook

Lilly Martin Sahiounie je Američanka žijúca 25 rokov v Sýrii, aktuálne v Latakii. Na sociálnej sieti pravidelne informuje o dianí vo svojej novej domovine, reaguje na medializované informácie a delí sa o svoje osobné skúsenosti a skúsenosti svojej rodiny a známych. Narozdiel od anonymných “aktivistov, doktorov a záchranárov”, ktorí sa záhadne vyskytujú len v oblastiach, ktoré sú pod kontrolou radikálnych islamistov a ozbrojených skupín, táto žena je jednou z množstva identifikovateľných osôb žijúcich na vládnych územiach, vrátane viac ako siedmych miliónov, žijúcich v hlavnom meste a jeho okolí, ktorí sú už niekoľko rokov terorizovaní nepredvídateľnými útokmi zo strany teroristov okupujúcich východnú Ghútu. Napriek tomu sú ich príbehy vytrvalo ignorované mainstremovými médiami, západnými politikmi i mimovládnymi organizáciami.

Situáciu v hlavnom meste po prijatí rezolúcie OSN o kľude zbraní popisuje slovami “pozerala som sa na LIVE správy v Damašku – autobusy, sanitky a zdravotnícky personál, všetci čakali včera od 9:00 do 14:00 na civilistov, aby mohli výjsť (cez koridory z východnej Ghúty *pozn.autora) do bezpečia. Žiadnej osobe však nebolo dovolené opustiť oblasť, pretože teroristi napadli a bombardovali východy. Dnes ráno, druhý deň humanitárnej prestávky od 9:00 do 14:00, čakáme a ja sa pozerám na živé televízne vysielanie. CNN a BBC zatiaľ hlásia samé klamstvá. Prečo nesprostredkúvajú živé vysielanie udalosti? Prečo si vymýšľať správy, keď môžete skutočne informovať pravdivo?”

V inom príspevku zase reagovala na informácie, ktoré sprostredkúvajú mainstreamové média: “Včera večer, 26. februára 2018, som sledovala správy BBC. Moderátorka mala hosťa, ktorý bol z arabskej verzie BBC, ale hovoril v angličtine. Spýtala sa ho na ruskom dohodnuté humanitárne prímerie, ktoré platí od 9.00 do 14.00 hod. damašského času. Toto prímerie má konkrétne umožniť civilistom evakuáciu. Povedal, že žiadni civilisti by sa neodvážili opustiť oblasť, pretože by boli zatknutí a mučení. Ďalej dodal, že ľudia vo východnej Ghúte sú všetci sunnitskí moslimovia a nikdy by nesúhlasili s tým, že sa vzdajú šiítskemu vojsku. Toto je absolútny odpad. Sýrska arabská armáda pozostáva z moslimov a kresťanov z 18 náboženských obcí a väčšinou ide práve o sunnitských moslimov, pretože sú najväčšou náboženskou skupinou v Sýrii. Špinavé lži a sektárska propaganda. Vedela som, že BBC je nepoctivá, ale toto je úplný vrchol!”

Reagovala tiež na srdcervúce príbehy z východnej Ghúty, ktoré zaplavujú svetové médiá. Konkrétne na osobný príbeh, ktoré sú skutočne zriedkavé, no ani tie nemusia odzrkadľovať celú realitu. Toto je jej postoj na medializovaný rozhovor so ženou s ôsmymi deťmi, ktorá sa v roku 2000 odsťahovala z USA a skončila práve vo východnej Ghúte. “Táto Američanka žijúca vo východnej Ghúte je členkou Moslimského bratstva a stala sa ich členkou už v Michigane, odkiaľ pochádza. Moslimské bratstvo je zakázaná skupina radikálnych islamských teroristov, ktorá má presne rovnakú platformu ako ISIL: zrušiť všetky existujúce vlády na svete a zaviesť jediný zákon šária, ako jediný zákon a ústavu. Myslím, že mala zostať v Michigane a robiť svoju revolúciu v USA, kde by jej tolerovali radikálny islam a odmenili členstvo v Moslimskom bratstve prácou a vysokými pozíciami v americkej vláde. Avšak tu v Sýrii sú to nepriatelia. Zabili tisíce nevinných, neozbrojených civilistov a tisíce zadržiavali ako ľudské štíty vo východnej Ghúte, predtým v Ba Amro v Homse a neskôr vo východnom Aleppe. Táto Američanka uprednostnila zdeformovanú politickú ideológiu nad zdravie a bezpečnosť vlastných detí. Priznáva, že jej manžel je ozbrojený bojovník. Ja volám jej manžela ozbrojeným teroristom. Hovorí, že je členom Sýrskej slobodnej armády, čo je lož. FSA nepôsobia vo východnej Ghúte, ak dokonca čítate New York Time alebo akékoľvek bežné americké médiá, jasne uvádzajú skupiny, ktoré dnes bojujú vo východnej Ghúte. Je to Islamská armáda, Jabhat al Nusra, Falq al Rahman atď. Sú to všetko teroristické skupiny napojené na al-Káidu. Jej manžel bojuje s jednou z týchto skupín a ak by mal to šťastie a prežije túto bitku, on a jeho manželka s deťmi môžu bezpečne, legálne a pokojne odísť späť do USA a čoskoro žiť vedľa vás. Sú ženatí viac ako 18 rokov, podľa jej vyhlásenia, a tak jej manžel a deti majú americké občianstvo a pasy, pretože je občiankou USA z Michiganu. Môžu sa vrátiť domov, do USA. Nasledujúca revolúcia môže byť v Michigane. Keď Američania stratia svoje domovy, príjmy a životy v dôsledku Moslimského bratstva v USA, potom pochopia, prečo sýrska vláda a sýrsky ľud bojujú dňom i nocou už sedem rokov, aby ubránili sekulárnu formu vlády v Sýrii. Sýria je jediná sekulárna (svetská) krajina na Blízkom východe. Som Američanka žijúca v Sýrii už 25 rokov a vďaka útokom USA sponzorovanej FSA som v marci 2014 stratila svoj domov, moji susedia boli zmasakrovaní, znásilnení a unesení americkou milíciou nazývanou Slobodná sýrska armáda. Modlím sa za neozbrojených civilistov vo východnej Ghúte, ktorým bráni v úteku manžel tejto Američanky spolu s ďalšími teroristami. Používajú civilistov ako ľudské štíty.”

V inom príspevku dokladá aj zaujímavú skúsenosť svojich známych z Aleppa, kde sa neslávne preslávili Biele helmy, pravidelný zdroj mainstreamových informácií a oscarový víťazi. “Telefonicky som hovorila so sestrou môjho priateľa, ktorá bol medzi poslednými zachránenými civilistami, keď sýrska arabská armáda oslobodila východné Aleppo od teroristov al-Káidy v decembri 2016. Sestra môjho priateľa bola na invalidnom vozíku. Spýtal som sa jej, či jej Biele helmy pomáhali pri úteku na slobodu. Najprv bola zmätená, o kom vlastne hovorím. Keď som ďalej vysvetlila, kto sú Biele helmy a čo robia, odpovedala: “Och, myslíte tých “video chlapíkov”? Nie, oni nikdy nikomu nepomohli, len robili videá.” Sú to veľmi úspešní herci a podvodníci a získali milióny cez charitatívne príspevky, o ktorých si ľudia mysleli, že idú o dobrú vec. Ale bez ohľadu na všetky fakty, zostávajú veľmi populárne medzi hollywoodskou filmovou komunitou. Morálne vedenie Američanov totiž pochádza práve z filmovej komunity v Hollywoode. Choďte si pozrieť film a dať si nejaký popcorn!”

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.