SPOMIENKA NA REPORTÉRA GARYHO WEBBA – OBEŤ CIA A MAINSTREAMOVÝCH MÉDIÍ

129
Investigatívny reportér Gary Webb, zdroj: youtube

V roku 1996 americký investigatívny reportér Gary Webb odhalil a zverejnil informácie o zapletení CIA do obchodovania s kokaínom a podpore teroristických gangov v Nikraragui. Za svoje odhalenia bol najprv mediálne zdiskreditovaný, stratil prácu, rozpadlo sa mu manželstvo a nakoniec spáchal samovraždu – dvoma výstrelmi do hlavy.

V 80-tych rokoch bolo jedným z kľúčových cieľov zahraničnej politiky Ronalda Reagana zvrhnutie ľavicovej “komunistickej” vlády v Nikaragui, ktorá v roku 1984 vyhrala férové voľby. Ako nástroj pre dosiahnutie tohto cieľa mala slúžiť banda pravicových grázlov a teroristov pod názvom Contras, vyzbrojených a vycvičených CIA.

Contras boli úplne závislí od podpory CIA, ktorá zahŕňala rôzne nezákonné spôsoby “nevystopovateľného” financovania, pričom najznámejším bol nelegálny predaj zbraní Iránu v rozpore s embargom, z ktorého povstala aféra Irán-Contra. Ďalším, ktorý v roku 1996 odhalil práve Gary Webb v príbehu „Temná aliancia“ v novinách San Jose Mercury News, bol obchod s kokaínom.

Konkrétne išlo o dovoz závratného množstva kokaínu z Latinskej Ameriky do Spojených štátov, kde z neho americkí díleri varili crack a ktorý spôsobil v USA vážnu drogovú epidémiu. Dovoz a predaj drog sa pritom odohrával priamo pred zrakom CIA, ktorá v mene “vyšších cieľov” – zahraničnej politiky Spojených štátov – obchod s drogami v USA posvätila. Drogoví obchodníci Contras dokonca využívali pre obchod s drogami rovnaké letiská a lietadlá ako CIA pre svoje zásielky zbraní teroristom. Webbove odhalenie spôsobilo veľké pobúrenie hlavne v afroamerickej komunite, kde epidémia drog spôsobovala značné problémy a znepokojenie.

V reakcii na zverejnený príbeh mainstreamové médiá ako napr. The New York TimesThe Washington Post či Los Angeles Times rozbehli dlhotrvajúcu štvavú kampaň proti Webbovi a jeho “nepodloženým obvineniam”, čím mu nakoniec zničili reputáciu a ukončili jeho kariéru novinára. Mainstreamové médiá kritizovali Webbovu argumentáciu a v čitateľoch zanechávali dojem, že CIA sa vôbec do pašovania drog nezapájala. Niektoré ich argumentácie zašli až tak ďaleko, že napr. LA Times začali otvorene komunikovať, že černosi sú viac náchylní k viere v konšpiračné teórie.

Webbove odhalenie CIA – obchod s drogami – Contras v skutočnosti nebolo prvým príbehom, ktorý na túto kauzu poukazoval a ku ktorému existovalo množstvo dôkazov, ale bolo to prvýkrát, čo bol mainstream nútený venovať mu serióznu pozornosť, namiesto toho, aby ho zahrabal na zadné stránky svojich novín. Realitou je, že prenasledovanie a dehonestácia Webba a jeho práce v mainstreamových médiách pokračuje v podstate dodnes, príkladom čoho je aj článok Jeffa Leena, zástupca šéfredaktora The Washington Post pre investigatívu z roku 2014.

Gary Webb, ktorý bol v rámci 6-členého tímu Mercury News v roku 1990 ocenený Pulitzerovou cenou, po odchode z novín rozšíril svoju sériu článkov Temná aliancia a v roku 1998 boli vydané ako kniha pod názvom Dark Alliance: CIA, Contras a Crack Cocaine Explosion. Kniha získala viacero ocenení, no Webbovi sa veľkého uznania nedostalo, navyše sa mu rozpadlo manželstvo a nedarilo sa mu ani profesne. Webba našli mŕtveho v jeho dome 10. decembra 2004 s dvoma strelnými ranami na hlave. Koroner označil jeho smrť za samovraždu. Jedna z guliek mala prejsť jeho hlavou, druhá mala zasiahnuť tepnu.

V súvislosti s Webbovou sériou článkov Temná aliancia boli začaté tri federálne vyšetrovania – interné vyšetrovanie CIA, vyšetrovanie ministerstva spravodlivosti a senátne vyšetrovanie, vedené vtedajším senátorom Johnom Kerrym. Napriek tomu, že vyšetrovania odhalili a potvrdili niektoré “procesné” zlyhania, dospeli k záveru, že zistenia sú príliš vzdialené pôvodným – publikovaným obvineniam, ktoré zahŕňali širokú manipuláciu a korupciu federálneho systému.

Na počesť Webbovej pamiatky a jeho práce natočil režisér Michael Cuesta v roku 2014 film Kill the Messenger, v hlavnej úlohe s Jeremym Rennerom. Film je dostupný na stiahnutie na uloz.to

Kill the Messenger (2014)
Kill the Messenger poster Rating: 6.9/10 (46,028 votes)
Director: Michael Cuesta
Writer: Peter Landesman, Gary Webb, Nick Schou
Stars: Jeremy Renner, Robert Patrick, Jena Sims
Runtime: 112 min
Rated: R
Genre: Biography, Crime, Drama
Released: 09 Oct 2014
Plot: Journalist Gary Webb, California 1996, started investigating CIA's role in the 1980s in getting crack cocaine to the black part of LA to get money and weapons to the Contras/freedom fighters in Nicaragua.

Zdroje a ďalšie informácie:

https://theweek.com/articles/442900/kill-messenger-bracing-new-biopic-exposes-medias-corrupt-core

https://www.huffpost.com/entry/kill-the-messenger_n_5962708

Requiem for the Suicided: Gary Webb

ROZHĽADY
Globálnym civilizačným procesom, predovšetkým geopolitike, ekonomickej nerovnosti, vojenským intervenciám a dopadom západnej mocenskej hemisféry na zvyšok sveta sa venujem posledných 15 rokov. V rámci kapacít príležitostne prekladám články a videá, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské i environmentálne súvislosti. Som otec, dobrodruh, kultúrny antropológ, ktorý miluje svoju domovinu, ctí históriu, tradície a prírodnú krajinu, ktoré pomáha chrániť a zachovávať, odmietajúci politické či náboženské ideológie. Nadovšetko si ctím humanitu, mier, spravodlivosť a pravdu a tieto kvality sa snažím žiť a aj vnášať do sveta, ktorý spoluvytváram.