ĽAVICA BY MALA OPONOVAŤ STUDENEJ VOJNE, ZODPOVEDNÍ SME PREDOVŠETKÝM ZA VLASTNÉ ČINY

37
Ilustračná fotografia dobového plagátu čínskych bojových zložiek, zdroj: James Vaughan, flickr.com

Napriek pokračujúcej pandémii a zhoršujúcim sa následkom klimatickej krízy, výdaje na zbrojenie rástli aj v roku 2020. Podľa inštitútu SIPRI dosiahli celosvetové výdaje na zbrojenie takmer 2 bilióny dolárov. Pritom takýto objem financií by výrazne zlepšil zdravotnú starostlivosť, ako aj zásadným spôsobom prispel k nízko-uhlíkovej energetickej transformácii, ktorú tak veľmi potrebujeme.

Jednou hlavných príčin, ak nie priamo jedinou príčinou nárastu zbrojenia, je eskalácia geo-politického napätia za strany USA a NATO, ktoré za pomoci médií štandardne označujú akékoľvek kroky Ruska a Číny za „agresívne“, „nedemokratické“, či „nepriateľské“. Rozpad Sovietskeho Zväzu mal znamenať koniec Studenej vojny a západ mal vyhlásiť víťazstvo. Miesto toho sa o 30 rokov neskôr ocitáme v prostredí novej Studenej vojny, ktorú USA (a NATO) vedú nielen proti Rusku (viď napr. Rozhľady, 9. 12. 2020), ale stále intenzívnejšie aj proti Číne. Tento trend potvrdili aj slová rádiového komentátora Jesse Kellyho, ktorý sa pre televíznu stanicu Fox News vyjadril nasledovne:

„Nepotrebujeme armádu ktorá je priateľská voči ženám. Nepotrebujeme armádu, ktorá je priateľská voči homosexuálom… potrebujeme armádu, ktorá je jednoznačne nepriateľská. Potrebujeme armádu, ktorá je plná alfa-samcov, ktorí chcú sedieť na tróne z čínskych lebiek, ale takú teraz nemáme.”

Akokoľvek je podobné vyjadrovanie sa na adresu akéhokoľvek „nepriateľa“ neprijateľné, u krajne pravicového komentátora nie je až natoľko prekvapivé. Mohli by sme ale očakávať, že prístup americkej ľavice bude menej militantný. Je to ale naozaj tak? Hoci nie natoľko explicitne ako vo Fox News, článok Davida Cliona v tradične ľavicovom „The Nation“ (kam, mimochodom pravidelne publikoval zosnulý akademik a znalec rusko-amerických vzťahov Steven F. Cohen), naznačuje niečo iné. Už samotný nadpis článku „Čo by mala ľavica robiť s Čínou?“ poukazuje na skutočnosť, že s Čínou je „treba niečo robiť“. Clion argumentuje, že zatiaľ čo treba oponovať studenej vojne, zároveň treba poukazovať aj na „porušovanie ľudských práv“ v Hong Kongu, či Xinjiangu (viď „genocídu“ Ujghurov).  Presne takýto prístup ale slúži ako zámienka na navyšovanie zbrojných rozpočtov a ďalšiu eskaláciu geo-politického napätia. Nie je teda možné oponovať Studenej vojne a zároveň upozorňovať na (často zveličené a uvedené bez širšieho kontextu) porušovanie ľudských práv v Číne alebo Rusku.

Podobne ako u nás je značná časť ľavicového spektra presvedčená, že treba čeliť výzvam v súvislosti s Ruskom (a stále viac aj Čínou) akýmkoľvek – a ideálne dostatočne odstrašujúcim – spôsobom, nie inak je tomu aj v USA. Veľmi dobrú reakciu na Clionov článok prináša autor pod pseudonymom „Dissident“. V ňom začína citátom Chomského: „aj keby USA spôsobovali vo svete iba malý zlomok represií a násilia – čo je zjavne vzdialené realite  – tento malý zlomok by stále predstavoval tú časť, za ktorú som zodpovedný ja. Je to veľmi jednoduchý etický pohľad: si zodpovedný za predvídateľné následky vlastných činov, nie si zodpovedný za predvídateľné následky činov niekoho iného.”

Presne tak. Aj keby všetko z toho, z čoho Západ (a západné médiá) obviňujú Rusko a Čínu bola do bodky pravda – čo je zjavne veľmi vzdialené realite – vždy by náš v prvom rade mali zaujímať prehrešky Západu, pretože len s tými môžeme niečo urobiť. Autor pokračuje poukazovaním na početné – mierne povedané – prehrešky USA, a končí svoj článok jednoduchým záverom: úlohou ľavice je oponovať Studenej vojne a akémukoľvek intervencionizmu. V závere si tiež všíma, že David Clion označil aféru RussiaGate za „zločin storočia“, takže jeho schopnosť prehliadnuť cez štátnu propagandu je veľmi obmedzená. Asi netreba dodávať, že (ne)schopnosť odolávať štátnej propagande, nie je vlastná iba Davidovi Clionovi.

Nech sú nám teda všetky militantné názory, či už pochádzajú sprava alebo zľava, veľkou výstrahou.

 

Zdroje:

https://www.sipri.org/media/press-release/2021/world-military-spending-rises-almost-2-trillion-2020

https://www.globaltimes.cn/page/202112/1242818.shtml

https://www.thenation.com/article/world/china-left-foreign-policy/

https://the307.substack.com/p/a-response-to-what-should-the-left

https://caitlinjohnstone.com/2021/11/23/erm-i-know-youre-busy-but-nuclear-war-is-getting-increasingly-likely/