CIA OCENILA SAUDSKÉHO PRINCA ZA BOJ PROTI TERORIZMU

587
Saudský korunný princ Mohammed bin Nayef bin Abdulaziz s bývalou americkou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou, 16. január 2013, zdroj: wikipedia

Saudský korunný princ Mohammed bin Nayef bin Abdulaziz al-Saud, podpredseda vlády a minister vnútra, dostal od CIA ocenenie za “priame spravodajské služby súvisiace s protiteroristickou prácu a prínos pre zabezpečenie medzinárodného mieru a bezpečnosti.”

Medailu, pomenovanú po Georgovi Tenetovi, odovzdal riaditeľ CIA Micheal Pompeo po tom, čo bol v piatok prijatí v Rijáde za prítomnosti námestníka korunného princa Muhammada bin Salman al-Saud, podpredsedu vlády a ministra obrany.

Korunný princ po obdržaní medaily uviedol, že si cení vyznamenanie CIA a zdôraznil, že jeho úsilie bolo podporované predstaviteľmi Saudskej Arábie na čele s kráľom Salman bin Abdulaziz al-Saudom, rovnako ako úsilím kráľovských bezpečnostných síl.

Podľa princa zohráva Saudská Arábia kľúčovú úlohu v boji proti terorizmu a odsudzuje všetky formy a prejavy terorizmu. “My, ak Boh dá, budeme aj naďalej všade čeliť terorizmu a extrémizmu a vďaka Bohu sa nám podarilo zmariť mnoho pripravovaných teroristických útokoch”.

Korunný princ tiež zdôraznil, že boj proti terorizmu je spoločnou medzinárodnou zodpovednosťou, ktorá si vyžaduje medzinárodné úsilie na všetkých úrovniach, podporené vojensky, intelektuálne, ale aj finančne. To sa podľa neho musí docieliť v rámci medzinárodného práva a princípov OSN.

S ohľadom na vzťahy medzi Saudskou Arábiou a USA, korunný princ povedal: “Náš vzťah so Spojenými štátmi americkými je historický a bude naďalej úspešne pokračovať.”

K hrozbe možných budúcich útokov, korunný princ dodal: “Sme obklopení konfliktnými oblasťami a boli sme prví ovplyvnení terorizmom z rôznych zdrojov, no sme vybavení na boj proti teroru v každom mieste a za všetkých okolností.”

Počas svojho stretnutia s Pompeom, princ Mohammed bin Nayef diskutoval radu tém spoločného záujmu medzi oboma krajinami, vrátane ich zlepšenia, a to najmä s ohľadom na posilnenie spolupráce v oblasti bezpečnosti, hlavne v oblasti boja proti terorizmu.

ZDROJalarabiya.net
FOTOwikimedia.org
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.